Na popravu čeká ve světě 20 tisíc lidí

Red Zah, ČTK
20. 4. 2006 15:20
Londýn - Přes dva tisíce lidí bylo loni popraveno a dalších dvacet tisíc čeká v celách smrti na vykonání rozsudku.

Oznámila to dnes ve své zprávě organizace Amnesty International (AI), která vede dlouhodobou kampaň proti uplatňování nejvyššího trestu za jakýchkoli okolností.

AI uvedla, že počet oznámených poprav činil loni 2148 ve srovnání s 3797 v roce 2004.

Nejvíce poprav ročně vykoná Čína

Nejvíce konečných rozsudků připadlo na čtyři země - Čínu s 1770 nahlášenými případy, Írán s 94, Saúdskou Arábii s 86 a Spojené státy se 60 popravami. Nově odsouzených k smrti bylo loni 5186.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Tisíc poprav Američany neotřásá
  • Čína přehodnocuje postoj k trestu smrti
  • Nová fakta: Ludvík XVI. zemřel statečně

"Vzedmula se globální vlna proti trestu smrti a ta nám nechala jen tvrdé jádro zemí, které ho stále uplatňují," citovala agentura AP Pierse Bannistera, který pomáhal zprávu sestavit.

"Vlády naslouchají argumentům odpůrců trestu smrti a také roste přesvědčení, že je to porušení lidských práv," dodal.

Podle dokumentu AI zrušilo v roce 1977 tresty smrti za všechny zločiny jen 16 zemí. Do roku 2005 jich bylo už 88, ale od praxe poprav upustilo oficiálně i neoficiálně celkem 122 států.

Jako poslední zrušily oficiálně trest smrti  Libérie a Mexiko. Dalších 11 států připouští nejvyšší trest jen výjimečně jako v případě válečných zločinů, konstatuje zpráva.

Oficiální statistiky často chybí

Upozorňuje také na to, že mnohá čísla jsou jen přibližná, protože Čína odmítá zveřejnit úplné oficiální statistiky o popravách a Vietnam je odsunul do položky utajované.

V Číně je ukládán trest smrti za 70 zločinů,  včetně nenásilných trestných činů jako daňový únik nebo zpronevěra.

V Saúdské Arábii se popravují lidé, kteří o rozsudku nejsou informováni, a další vyslechli rozsudek v řeči, které nerozumějí.

Írán byl podle zprávy jedinou zemí, která v roce 2005 přikročila k popravě asi osmi lidí za činy spáchané ještě v nezletilosti. Dva popravení mladiství byli dokonce mladší osmnácti let, informuje zpráva.

Spojené státy zastavily popravy mladistvých teprve v březnu 2005.

"Fakt, že Spojené státy jako hlavní vykonavatel poprav mladistvých s touto praxí skoncovaly, by měl být jasným signálem pro ty státy, které stále popravují děti. Tuto barbarskou praxi je nutno zastavit," požaduje AI.

Zpráva dále připomíná špatné zacházení s odsouzenci na smrt v mnoha zemích. V Bělorusku a Uzbekistánu úřady nesdělují vězňům ani jejich rodinným příslušníkům datum popravy a ani jim neoznamují, kde budou jejich těla pochována.

V Japonsku bylo k trestu smrti odsouzeno několik lidí, kteří učinili v důsledku špatného zacházení křivé výpovědi o zločinech, které nespáchali, dodala zpráva.

 

Právě se děje

Další zprávy