Na popravu čeká ve světě 20 tisíc lidí

Red Zah, ČTK
20. 4. 2006 15:20
Londýn - Přes dva tisíce lidí bylo loni popraveno a dalších dvacet tisíc čeká v celách smrti na vykonání rozsudku.

Oznámila to dnes ve své zprávě organizace Amnesty International (AI), která vede dlouhodobou kampaň proti uplatňování nejvyššího trestu za jakýchkoli okolností.

AI uvedla, že počet oznámených poprav činil loni 2148 ve srovnání s 3797 v roce 2004.

Nejvíce poprav ročně vykoná Čína

Nejvíce konečných rozsudků připadlo na čtyři země - Čínu s 1770 nahlášenými případy, Írán s 94, Saúdskou Arábii s 86 a Spojené státy se 60 popravami. Nově odsouzených k smrti bylo loni 5186.

Infobox

Protest

PŘEČTĚTE SI:

  • Tisíc poprav Američany neotřásá
  • Čína přehodnocuje postoj k trestu smrti
  • Nová fakta: Ludvík XVI. zemřel statečně

"Vzedmula se globální vlna proti trestu smrti a ta nám nechala jen tvrdé jádro zemí, které ho stále uplatňují," citovala agentura AP Pierse Bannistera, který pomáhal zprávu sestavit.

"Vlády naslouchají argumentům odpůrců trestu smrti a také roste přesvědčení, že je to porušení lidských práv," dodal.

Podle dokumentu AI zrušilo v roce 1977 tresty smrti za všechny zločiny jen 16 zemí. Do roku 2005 jich bylo už 88, ale od praxe poprav upustilo oficiálně i neoficiálně celkem 122 států.

Jako poslední zrušily oficiálně trest smrti  Libérie a Mexiko. Dalších 11 států připouští nejvyšší trest jen výjimečně jako v případě válečných zločinů, konstatuje zpráva.

Oficiální statistiky často chybí

Upozorňuje také na to, že mnohá čísla jsou jen přibližná, protože Čína odmítá zveřejnit úplné oficiální statistiky o popravách a Vietnam je odsunul do položky utajované.

V Číně je ukládán trest smrti za 70 zločinů,  včetně nenásilných trestných činů jako daňový únik nebo zpronevěra.

V Saúdské Arábii se popravují lidé, kteří o rozsudku nejsou informováni, a další vyslechli rozsudek v řeči, které nerozumějí.

Írán byl podle zprávy jedinou zemí, která v roce 2005 přikročila k popravě asi osmi lidí za činy spáchané ještě v nezletilosti. Dva popravení mladiství byli dokonce mladší osmnácti let, informuje zpráva.

Spojené státy zastavily popravy mladistvých teprve v březnu 2005.

"Fakt, že Spojené státy jako hlavní vykonavatel poprav mladistvých s touto praxí skoncovaly, by měl být jasným signálem pro ty státy, které stále popravují děti. Tuto barbarskou praxi je nutno zastavit," požaduje AI.

Zpráva dále připomíná špatné zacházení s odsouzenci na smrt v mnoha zemích. V Bělorusku a Uzbekistánu úřady nesdělují vězňům ani jejich rodinným příslušníkům datum popravy a ani jim neoznamují, kde budou jejich těla pochována.

V Japonsku bylo k trestu smrti odsouzeno několik lidí, kteří učinili v důsledku špatného zacházení křivé výpovědi o zločinech, které nespáchali, dodala zpráva.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy