Armádní ponorka explodovala, námořníci zůstali uvnitř

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
14. 8. 2013 16:01
Na palubě zůstalo 18 členů posádky, jejich osud je nejasný.
Video: Youtube.com

Dillí - Na indické ponorce INS Sindhurakshak, kotvící u přístavu v Bombaji, došlo k dvojité explozi a požáru. Plavidlo se potopilo, takže z moře vyčnívá jenom jeho část.

Na palubě zůstalo 18 členů posádky. Představitelé námořnictva varovali jejich rodiny, aby se připravily na nejhorší, informoval server BBC.

"Zatím jsme nezaregistrovali známky života, ale ještě se nevzdáváme naděje," řekl velitel námořnictva D. K. Džoši. Ten už dříve uvedl, že existuje možnost, že se posádka mohla v ponorce schovat ve vzduchové kapse.

"Zatímco doufáme v to nejlepší, jsme připraveni na nejhorší," citovala ho agentura Reuters. Džoši dodal, že existuje i nepatrná naděje, že u sebe měl někdo z posádky dýchací přístroj.

Potápěčům už se podařilo otevřít první poklop a míří do nitra ponorky. Žádná těla zatím neobjevili. "Podrobná prohlídka může být provedena až poté, co bude vypumpována voda a loď bude zpátky na hladině," citoval server admirála.

Indický ministr obrany A. K. Antoni už dříve bez dalších podrobností sdělil, že při explozi přišlo o život několik členů posádky. "Je mi smutno… kvůli těm členům námořnictva, kteří přišli o život během služby své zemi," uvedl Antoni. "Je to pro nás velká ztráta,... je to největší tragédie poslední doby," dodal.

Mnoha lidem se po výbuchu podařilo zachránit skokem do vody. Zraněné osoby záchranáři převezli do nemocnice. Požár hasiči likvidovali několik hodin. Další exploze údajně nehrozí.

Ponorka je silně poškozena

Plavidlo je silně poškozeno. Armádní mluvčí Náréndra Vispute oznámil, že výbuch způsobil obrovský požár.

"Krátce po půlnoci došlo na palubě ponorky ke dvěma rychlým a téměř souběžným velkým explozím, které měly za následek rychle se šířící oheň," řekl Džoši.

Příčiny exploze se vyšetřují. Pravděpodobně se jednalo o nehodu, explodovat mohly některé ze zbraní na palubě. Vyloučena ale není ani sabotáž.

Oficiální činitelé námořnictva britské stanici sdělili, že podle nich šlo o chybu na palubě, a ne o čin někoho "zvenčí".

Ponorka zažila podobný incident už v roce 2010, o život tehdy přišel jeden námořník. Tento rok se vrátila z Ruska, kde prošla modernizací. Naftou poháněné plavidlo je jednou z deseti ponorek, které Indie koupila v letech 1986 až 2000 od Ruska.

Dramatické záběry z místa výbuchu, které odvysílala indická televize, ukazují velkou ohnivou kouli osvětlující noční nebe. Kouř z požáru byl vidět v mnoha částech města, uvedla ČTK.

Indická flotila, která sestává ze 14 ponorek, nutně vyžaduje modernizaci. Té ale zatím stojí v cestě odkládání rozhodnutí ze strany vlády, která sama čelí podezřením z korupce.

 

Právě se děje

Další zprávy