S Barbarou Bushovou se rozloučili čtyři američtí exprezidenti, Trump na pohřeb nepřijel

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2018 21:00
Pohřbu se kromě George Bushe staršího a George Bushe mladšího účastní také bývalí demokratičtí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama s manželkami.
Pohřeb Barbary Bushové.
Pohřeb Barbary Bushové. | Foto: Reuters

Houston - Čtveřice bývalých prezidentů, manželka současné hlavy státu a dalších 1500 lidí dorazilo na sobotní pohřeb bývalé první dámy Spojených států Barbary Bushové.

Hosté zaplnili episkopální kostel svatého Martina v Houstonu, který s manželem Georgem Bushem starším často navštěvovala. Během smutečního obřadu promlouvají příbuzní a přátelé ženy patřící k nejvýraznější novodobé republikánské politické dynastii.

Barbara Bushová.
Barbara Bushová. | Foto: Reuters

Pohřbu se kromě dalších osobností veřejného života účastní bývalí demokratičtí prezidenti Bill Clinton a Barack Obama s manželkami.

Další dva exprezidenti patří do nejbližší rodiny Bushové, která zemřela v úterý ve věku 92 let. Její syn George Bush mladší, který vládl USA v letech 2001 až 2009, a manžel George Bush starší, po jehož boku stála během působení v Bílém domě v letech 1989 až 1993. Jejich manželství trvalo 73 let.

Současný prezident Donald Trump se návštěvě pohřbu vyhnul, jeho manželka Melania ale dorazila. Trump měl v předloňské volební kampani s rodinou Bushů několik nelichotivých názorových výměn a Barbara Bushová se k němu vyjadřovala velmi kriticky.

Svoji neúčast zdůvodnil snahou předejít komplikacím, které by byly spojeny s příjezdem hlavy státu a její ochranky do Houstonu. Vzkázal přitom, že se za zesnulou modlí.

Manželé Obamovi se zdraví s první dámou Melanií Trumpovou na pohřbu Barbary Bushové.
Manželé Obamovi se zdraví s první dámou Melanií Trumpovou na pohřbu Barbary Bushové. | Foto: Reuters

Vlajky na půl žerdi

Během obřadu četly úryvky z bible vnučky Bushové, smuteční řeč pronesl její syn Jeb, bývalý floridský guvernér, jehož podle vyjádření rodiny sama k tomuto účelu vybrala. V řeči, která několikrát vyvolala v zaplněném kostele smích, popsal styl, kterým vychovávala jeho i sourozence, jako "benevolentní diktaturu, která, upřímně, nebyla vždycky benevolentní".

Promluvila i dlouholetá přítelkyně Bushové Susan Bakerová - manželka někdejšího ministra zahraničí Jamese Bakera - a historik Jon Meacham, který v roce 2015 sepsal biografii George Bushe staršího. Během jejich smutečních projevů zazněla označení jako "první dáma největší generace" či "tajná ingredience této neobyčejné rodiny".

Ovdovělý exprezident trpící Parkinsonovou chorobou byl na obřad dovezen na kolečkovém křesle, s každým z účastníků si však osobně potřásl rukou.

Vlajky na amerických úřadech jsou v sobotu na počest Bushové na půl žerdi. Mezi dalšími smutečními hosty v Houstonu se podle agentury AP objevila bývalá demokratická kongresmanka Gabby Giffordsová a její manžel, astronaut Mark Kelly, někdejší poradce Bílého domu Karl Rove či golfista Phil Mickelson.

Obyvatelé Houstonu se mohli s Bushovou loučit již v pátek odpoledne, kdy byla v kostele vystavena její rakev. Podle AP dorazilo přes 6000 lidí.

Po skončení obřadu v kostele vynesli rakev s bývalou první dámou její vnuci. Poté zamířila k uložení na pozemku Bushovy prezidentské knihovny, který se nachází asi 160 kilometrů severozápadně od Houstonu.

Bývalý americký prezident George Bush opouští pohřeb své manželky Barbary.
Bývalý americký prezident George Bush opouští pohřeb své manželky Barbary. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 21 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy