Na Papui-Nové Guineji vybuchla sopka, oblak popela dosáhl výšky až 15 kilometrů

ČTK ČTK
20. 11. 2023 12:15
Na Papui-Nové Guineji vybuchla sopka, oblak popela dosáhl výšky až 15 kilometrů

Tichomořským ostrovním státem Papua-Nová Guinea dnes otřásla mohutná erupce sopky Ulawun, která vyslala oblak vulkanického kouře a popela do výšky až 15 tisíc metrů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na japonský meteorologický ústav. Japonsko prověřuje, zda na jeho ostrovech nehrozí tsunami.

Sopka vybuchla kolem 15:30 japonského času (7:30 SEČ), sdělili japonští meteorologové. Podle nich by případné tsunami mohlo dospět až k řetězci ostrovů Izu nedaleko Tokia a k japonským Boninským ostrovům, známým také jako souostroví Ogasawara. Jejich obyvatelé byli proto vyzváni, aby sledovali nejnovější informace.

Vulkán Ulawun se nachází na ostrově Nová Británie, který je součástí státu Papua-Nová Guinea. V roce 2019 vyhnal výbuch této sopky z domovů více než 10 tisíc lidí. Oblak vulkanického popela, který tehdy vystoupal až do výšky 18 kilometrů, si vynutil rušení domácích letů a poškodil také úrodu i studně s pitnou vodou. Erupce sopky byly zaznamenány i v loňském roce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy