Na olympiádu přijede i Kimova sestra, zúčastní se slavnostního zahájení her

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 2. 2018 14:04
Kim Jo-čong bude doprovázet formálně nejvyššího představitele KLDR Kim Jong-nama, který bude na olympiádě stát v čele severokorejské delegace.
Foto: Reuters

Soul - Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una navštíví tento týden Jižní Koreu a zúčastní se pátečního slavnostního zahájení zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu. Ve středu to uvedlo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které má na starosti vztahy mezi oběma korejskými státy.

Podle agentury Reuters bude Kim Jo-čong prvním členem vládnoucí dynastie Kimů, který překročí hranice s Jižní Koreou.

KLDR oznámila, že Kim Jo-čong bude společně s dalšími dvěma vysokými činiteli doprovázet formálně nejvyššího představitele Severní Koreje Kim Jong-nama, který bude na olympiádě stát v čele severokorejské delegace. V delegaci budou také předseda národního sportovního poradního výboru Čche Hwi a Ri Son-kwon, který byl hlavním severokorejským vyjednávačem v mezikorejských rozhovorech v minulém měsíci.

"Ukazuje to odhodlání Severní Koreje snížit napětí na Korejském poloostrově," řekl k plánované návštěvě sestry vůdce KLDR mluvčí jihokorejského prezidenta na tiskové konferenci.

Návštěva Kim Jo-čong by ale mohla vyvolat spory mezi Soulem a Washingtonem vzhledem k tomu, že americká vláda loni zařadila Kimovu sestru na černou listinu kvůli porušování lidských práv a cenzuře.

Severokorejský představitel Čche Hwi zase čelí zákazu cestování v rámci sankcí Rady bezpečnosti OSN.

Sestra nynějšího severokorejského diktátora, které je podle různých zdrojů 28 nebo už možná 30 let a která s Kim Čong-unem vyrůstala ve Švýcarsku, významně v posledních letech povýšila v politické hierarchii. V říjnu ji ústřední výbor vládnoucí Korejské strany práce zvolil do svého všemocného politického byra.

V Korejské straně práce působí diktátorova sestra jako druhá nejvyšší představitelka oddělení propagandy, jehož cílem je šířit ideologii strany prostřednictvím médií a kultury. Ve stejném oddělení pracoval dříve i Čche Hwi.

"Jedním z pozitivních aspektů její návštěvy je, že může přímo předat vzkazy od Kim Čong-una. Problematické je, že přijíždí s Čche Hwim. To vyvolává obavy, že Severní Korea chce využít olympiádu jako nástroj propagandy, a nikoliv k možnému zahájení smysluplného dialogu s Jižní Koreou," prohlásil jihokorejský analytik Sin Pom-čchul.

Kim Jo-čong je stejně jako Kim Čong-un potomkem tanečnice Ko Jong-hui, která byla čtvrtou životní partnerkou zesnulého severokorejského vůdce Kim Čong-ila.

KLDR na olympijské hry v Jižní Koreji vysílá zhruba 550člennou delegaci. Ta by měla zahrnovat 140 členů uměleckého souboru, 230 roztleskávaček, 30členné družstvo na předvádění taekwonda, dále 22 sportovců, vysoké činitele a novináře. Na zahajovacím ceremoniálu nastoupí výpravy obou Korejí společně pod jednou vlajkou, na které je vyobrazen Korejský poloostrov.

Slavnostního zahájení olympijských her se zúčastní také americký viceprezident Mike Pence, japonský premiér Šinzó Abe a další světoví vůdci. Pence dnes při jednání s Abem v Tokiu prohlásil, že Spojené státy brzy oznámí historicky vůbec nejtvrdší ekonomické sankce vůči KLDR v reakci na její jaderné a raketové programy. Pence chce své cesty na olympiádu využít k tomu, aby varoval před nebezpečím ze strany komunistické Severní Koreje.

Video: Diktátor Kim Čong-un, vládce nad mozky a životy Severokorejců

Diktátor Kim Čong-un, vládce nad mozky a životy Severokorejců. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy