Na olympiádu do Ria se chystají i vědci. V epicentru nákazy budou zkoumat virus zika

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 7. 2016 15:25
Spojené státy zaznamenaly první případ, kdy se virus zika přenesl z člověka na člověka, aniž by došlo k pohlavnímu styku. Lékaři si lámou hlavy a nákazu nedokážou vysvětlit. Nejvíce nakažených je v Brazílii. A ačkoliv Světová zdravotnická organizace (WHO) před blížící se olympiádou vytrvale opakuje, že není důvod cesty do Brazílie omezit, do Ria s olympioniky poletí i tým vědců, aby mohli virus zika lépe zkoumat.
Foto: Reuters

Washington - "Zika nás neustále překvapuje." Právě to slyšeli novináři během tiskové konference v americkém Centru pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC).

Zatím posledním překvapením byla nákaza muže z Utahu. Ten se v pečovatelském domě staral o pacienta, který se infikoval během cesty do zahraničí. Jak se nákaza mohla z jednoho na druhého přenést, zůstává pro odborníky záhadou.

Dosud se lékaři domnívali, že se nebezpečný virus kromě komářího štípnutí přenáší rovněž z matky na dítě či z muže na ženu během pohlavního styku.

Ačkoliv podle BBC americké úřady zdůrazňují, že šíření mezi lidmi bez sexuálního styku je velmi nepravděpodobné, případ z Utahu vysvětlit nedokážou.

Důkazy o přenosu vzduchem chybí

Pacient pečovatelského domu, jenž se nakazil přímo v zemi, kde se komáři přenášející virus běžně vyskytují, zemřel v červnu.

Laboratorní testy ukázaly, že měl v krvi neobvykle vysoké množství viru - více než stotisíckrát větší, než se objevuje u vzorků jiných nakažených. Zda je nadměrná koncentrace v krvi příčinou dosud nezaznamenaného přenosu, se lékaři mohou pouze domnívat. Nakažený pečovatel se naopak rychle zotavuje.

"Zatím nemáme žádné důkazy o tom, že by se zika mohl šířit kašlem nebo kýcháním. Je to velmi unikátní situace," citoval časopis Live Science Satishe Pillaiho z CDC.

Virus zika, který přenáší komár druhu Aedes aegypti, je pro zdravotní odborníky stále velkou neznámou. Minulý týden se ve Spojených státech objevil první doložený přenos nákazy během pohlavního styku z ženy na muže. Dosud přitom zdravotníci věděli jen o případech, kdy nákazu na ženu přenesl její partner.

Olympiáda v ohrožení není

Zika podle lékařů způsobuje u plodu nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Spojován je také se vzácným Guillain-Barrého syndromem, který se projevuje obrnou svalstva.

Nejvíce onemocnění virem zika bylo zaznamenáno v Brazílii, odkud se virus v loňském roce začal dramaticky šířit po téměř celém americkém kontinentu. Přesto Světová zdravotnická organizace (WHO) vytrvale opakuje, že není důvod cesty do Brazílie omezit. Byť za pouhých několik týdnů bude brazilské Rio de Janeiro hostit letní olympijské hry.

Ne všichni nominovaní na ně ale dorazí. Obavy z nákazy panují i mezi českými sportovci. Neúčast na olympiádě ohlásili například tenisté Tomáš Berdych a Karolína Plíšková.

Ještě před několika měsíci američtí lékaři předpovídali pandemii viru zika. S blížící se olympiádou se však WHO snaží situaci uklidnit. Srpen je v Brazílii zimní měsíc, což znamená méně srážek a chladnější počasí. V takových podmínkách populace komárů výrazně klesá.

Výzkum nebezpečného viru ale neustává. Do Ria proto podle týdeníku Newsweek spolu s olympioniky odletí také skupina vědců. Ta bude účastníky olympiády a jejich rodinné příslušníky podrobovat testům ještě šest měsíců po návratu domů. Zkoumat budou mimo jiné dlouhodobé dopady viru zika na reprodukci nebo jaká je vlastně doopravdy pravděpodobnost přenosu z člověka na člověka.

 

Právě se děje

Další zprávy