Na olympiádě chybí francouzština, stěžuje si Québec

Lucie Kalivodová
16. 2. 2010 15:56
Zahajovací ceremoniál prý ignoroval frankofonní část Kanady
Wayne Gretzky zapaluje olympijský oheň.
Wayne Gretzky zapaluje olympijský oheň. | Foto: Reuters

Vancouver - Slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her dostatečně nehájil zájmy francouzsko-kanadské kultury, tvrdí premiér převážně francouzsky hovořící provincie Québec.

A vůbec podle něj olympijské dění ve Vancouveru ignoruje frankofonní část země.

I podle Jamese Moora, ministra kanadského dědictví a jazyka, byl obsah zahajovacího ceremoniálu nevyvážený a dostatečně nezdůrazňoval francouzské dědictví.

Tento fakt rozdmýchal v dvojjazyčné Kanadě vcelku rušnou debatu. Řada Québečanů si stěžuje, že francouzština ve tříhodinové zahajovací podívané kanadských her v anglicky hovořícím Vancouveru spíše chyběla.

"Z hlediska francouzského jazyka to nebylo dostatečné," řekl québecký premiér Jean Charest na tiskové konferenci. "Rozhodně to nebylo v takové míře, jak jsme původně počítali," dodal.

Téma bilingvnosti se na titulních stranách québeckých deníků objevuje od začátku olympiády s železnou pravidelností, titulky jako "Francouzštiny je ve Vancouveru stejně málo jako sněhu" nevyjímaje.

Frankofonní organizace byly ve své kritice ještě tvrdší, když označily oficiální státní dvojjazyčnost za frašku.

Foto: Reuters

Organizační výbor však kritiku na toto téma odmítá s tím, že producenti i další účinkující pocházejí z Québecu. Těsně před tím, než na stadion dorazil olympijský oheň, zazpíval plným tribunám frankofonní zpěvák Garou.

Samotné hry zahájila generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová nejdříve ve francouzštině a poté v angličtině. Hymnu zpívala ve svém jazyce taktéž Québečanka a tři z osmi vlajkonošů byli taktéž frankofonní.

I když investovali organizátoři her do dvojjazyčných nápisů miliony dolarů a přivedli do Vancouveru celou armádu frankofonních dobrovolníků, kteří se snaží do druhého jazyka překládat i tiskové konference, stejně je kritika na denním pořádku.

Olympijské hry jsou jedinečnou příležitostí, jak světu ukázat, jaká Kanada opravdu je, píše list Motreal Gazette. Nyní nezbývá než doufat, že francouzština bude hrát při závěrečném ceremoniálu daleko větší roli a nesmrskne se jen na pár frází.

Alexandre Bilodeau.
Alexandre Bilodeau. | Foto: Reuters

Třiadvacet procent Kanaďanů má francouzštinu jako mateřský jazyk, dvaadvacet procent sportovců z kanadského olympijského týmu je z Québecu, píše Montreal Gazette. Boj za práva ohledně jazyka však trvá v Kanadě už téměř dvě století a silné jsou i separatistické tendence.

Pořadatelský Vancouver i celá provincie Britská Kolumbie navíc dlouhodobě vykazují nejmenší porozumění pro dvojjazyčnou politiku vlády, francouzsky v provincii hovoří jen čtyři procenta obyvatel.

I přes všechny tahanice kolem jazyků se však Québečané mají proč usmívat - akrobatický lyžař Alexandre Bilodeau získal pro Kanadu hned v neděli vůbec první zlatou medaili vybojovanou na domácí půdě. Stal se tak hrdinou a miláčkem jak francouzské, tak anglické části obyvatelstva.

Vancouver je po Montrealu (1976) a Calgary (1988) třetím kanadským městem, které hostí olympijské hry.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy