Na olympiádě chybí francouzština, stěžuje si Québec

Lucie Kalivodová
16. 2. 2010 15:56
Zahajovací ceremoniál prý ignoroval frankofonní část Kanady
Wayne Gretzky zapaluje olympijský oheň.
Wayne Gretzky zapaluje olympijský oheň. | Foto: Reuters

Vancouver - Slavnostní zahajovací ceremoniál zimních olympijských her dostatečně nehájil zájmy francouzsko-kanadské kultury, tvrdí premiér převážně francouzsky hovořící provincie Québec.

A vůbec podle něj olympijské dění ve Vancouveru ignoruje frankofonní část země.

I podle Jamese Moora, ministra kanadského dědictví a jazyka, byl obsah zahajovacího ceremoniálu nevyvážený a dostatečně nezdůrazňoval francouzské dědictví.

Tento fakt rozdmýchal v dvojjazyčné Kanadě vcelku rušnou debatu. Řada Québečanů si stěžuje, že francouzština ve tříhodinové zahajovací podívané kanadských her v anglicky hovořícím Vancouveru spíše chyběla.

"Z hlediska francouzského jazyka to nebylo dostatečné," řekl québecký premiér Jean Charest na tiskové konferenci. "Rozhodně to nebylo v takové míře, jak jsme původně počítali," dodal.

Téma bilingvnosti se na titulních stranách québeckých deníků objevuje od začátku olympiády s železnou pravidelností, titulky jako "Francouzštiny je ve Vancouveru stejně málo jako sněhu" nevyjímaje.

Frankofonní organizace byly ve své kritice ještě tvrdší, když označily oficiální státní dvojjazyčnost za frašku.

Foto: Reuters

Organizační výbor však kritiku na toto téma odmítá s tím, že producenti i další účinkující pocházejí z Québecu. Těsně před tím, než na stadion dorazil olympijský oheň, zazpíval plným tribunám frankofonní zpěvák Garou.

Samotné hry zahájila generální guvernérka Kanady Michaelle Jeanová nejdříve ve francouzštině a poté v angličtině. Hymnu zpívala ve svém jazyce taktéž Québečanka a tři z osmi vlajkonošů byli taktéž frankofonní.

I když investovali organizátoři her do dvojjazyčných nápisů miliony dolarů a přivedli do Vancouveru celou armádu frankofonních dobrovolníků, kteří se snaží do druhého jazyka překládat i tiskové konference, stejně je kritika na denním pořádku.

Olympijské hry jsou jedinečnou příležitostí, jak světu ukázat, jaká Kanada opravdu je, píše list Motreal Gazette. Nyní nezbývá než doufat, že francouzština bude hrát při závěrečném ceremoniálu daleko větší roli a nesmrskne se jen na pár frází.

Alexandre Bilodeau.
Alexandre Bilodeau. | Foto: Reuters

Třiadvacet procent Kanaďanů má francouzštinu jako mateřský jazyk, dvaadvacet procent sportovců z kanadského olympijského týmu je z Québecu, píše Montreal Gazette. Boj za práva ohledně jazyka však trvá v Kanadě už téměř dvě století a silné jsou i separatistické tendence.

Pořadatelský Vancouver i celá provincie Britská Kolumbie navíc dlouhodobě vykazují nejmenší porozumění pro dvojjazyčnou politiku vlády, francouzsky v provincii hovoří jen čtyři procenta obyvatel.

I přes všechny tahanice kolem jazyků se však Québečané mají proč usmívat - akrobatický lyžař Alexandre Bilodeau získal pro Kanadu hned v neděli vůbec první zlatou medaili vybojovanou na domácí půdě. Stal se tak hrdinou a miláčkem jak francouzské, tak anglické části obyvatelstva.

Vancouver je po Montrealu (1976) a Calgary (1988) třetím kanadským městem, které hostí olympijské hry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy