Na oběti nepálského zemětřesení čeká těžká zima ve stanech. A politici se hašteří

ČTK ČTK
12. 12. 2015 7:59
Tisíce Nepálců mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci. Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu. | Foto: Reuters

Káthmándú - Tisíce Nepálců stále žijí ve stanech téměř osm měsíců poté, co zemi zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo bezmála 8900 obětí a zničilo půl milionu domů. Mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci, napsala agentura AFP.

Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky. Je mezi nimi například 200 dětí z internátní školy v odlehlé vesnici Philim ležící blízko ohniska dubnových otřesů. Jejich ubytovny zemětřesení zničilo, a děti se musely uchýlit do stanů.

Tyto chatrné přístřešky ale nabízejí jen malou ochranu před studeným větrem pronikajícím do morku kostí, který se prohání vesnicí, či před teplotami, které se nyní v noci pohybují kolem dvou stupňů Celsia, ale brzy poklesnou ještě víc.

"V noci je hrozná zima. Přála bych si mít teplejší pokrývku," řekla AFP dvanáctiletá dívka. Část dětí byla zvyklá do školy dojíždět z domovů vzdálených i hodiny cesty. To ale teď nejde, protože silnice zůstávají zablokované sesuvy půdy.

"Máme jen mezené zásoby jídla - žádnou zeleninu, čočku zhruba na týden, olej možná na deset dní. Ale hlavně se bojíme zimy a jejího dopadu na naše děti," řekl ředitel školy Mukti Adhikari. "Jet domů by pro ně bylo hrozně těžké, proto je necháváme tady. Ale teď se bojím, že mi tu umrznou, protože nikdo nemá pořádné zimní oblečení nebo pokrývky," dodal.

Po otřesech, které Nepál zasáhly 25. dubna, vláda chudé země vyzvala zahraniční dárce, aby financovali obnovu. Slibovala přitom rychlé zahájení výstavby; to ale zmařila neschopnost ustavit Národní úřad pro rekonstrukci, který měl finanční fondy na obnovu spravovat.

Humanitární pracovníci se proto nyní snaží alespoň dodat nejnaléhavější pomoc, než první sníh úplně odřízne přístup do vesnic, jako je Philim. Jejich úsilí ale komplikuje vážný nedostatek pohonných hmot, protože stovky cisteren zajišťujících životně důležitou přepravu paliv, uvízly na hranici mezi Nepálem a Indií.

Hlavní hraniční přechod už více než deset týdnů blokují protestující z etnické menšiny, kteří tímto způsobem chtějí prosadit změnu nové nepálské ústavy.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy