Na oběti nepálského zemětřesení čeká těžká zima ve stanech. A politici se hašteří

ČTK ČTK
12. 12. 2015 7:59
Tisíce Nepálců mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci. Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu. | Foto: Reuters

Káthmándú - Tisíce Nepálců stále žijí ve stanech téměř osm měsíců poté, co zemi zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo bezmála 8900 obětí a zničilo půl milionu domů. Mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci, napsala agentura AFP.

Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky. Je mezi nimi například 200 dětí z internátní školy v odlehlé vesnici Philim ležící blízko ohniska dubnových otřesů. Jejich ubytovny zemětřesení zničilo, a děti se musely uchýlit do stanů.

Tyto chatrné přístřešky ale nabízejí jen malou ochranu před studeným větrem pronikajícím do morku kostí, který se prohání vesnicí, či před teplotami, které se nyní v noci pohybují kolem dvou stupňů Celsia, ale brzy poklesnou ještě víc.

"V noci je hrozná zima. Přála bych si mít teplejší pokrývku," řekla AFP dvanáctiletá dívka. Část dětí byla zvyklá do školy dojíždět z domovů vzdálených i hodiny cesty. To ale teď nejde, protože silnice zůstávají zablokované sesuvy půdy.

"Máme jen mezené zásoby jídla - žádnou zeleninu, čočku zhruba na týden, olej možná na deset dní. Ale hlavně se bojíme zimy a jejího dopadu na naše děti," řekl ředitel školy Mukti Adhikari. "Jet domů by pro ně bylo hrozně těžké, proto je necháváme tady. Ale teď se bojím, že mi tu umrznou, protože nikdo nemá pořádné zimní oblečení nebo pokrývky," dodal.

Po otřesech, které Nepál zasáhly 25. dubna, vláda chudé země vyzvala zahraniční dárce, aby financovali obnovu. Slibovala přitom rychlé zahájení výstavby; to ale zmařila neschopnost ustavit Národní úřad pro rekonstrukci, který měl finanční fondy na obnovu spravovat.

Humanitární pracovníci se proto nyní snaží alespoň dodat nejnaléhavější pomoc, než první sníh úplně odřízne přístup do vesnic, jako je Philim. Jejich úsilí ale komplikuje vážný nedostatek pohonných hmot, protože stovky cisteren zajišťujících životně důležitou přepravu paliv, uvízly na hranici mezi Nepálem a Indií.

Hlavní hraniční přechod už více než deset týdnů blokují protestující z etnické menšiny, kteří tímto způsobem chtějí prosadit změnu nové nepálské ústavy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy