Na oběti nepálského zemětřesení čeká těžká zima ve stanech. A politici se hašteří

ČTK ČTK
12. 12. 2015 7:59
Tisíce Nepálců mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci. Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu. | Foto: Reuters

Káthmándú - Tisíce Nepálců stále žijí ve stanech téměř osm měsíců poté, co zemi zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo bezmála 8900 obětí a zničilo půl milionu domů. Mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci, napsala agentura AFP.

Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky. Je mezi nimi například 200 dětí z internátní školy v odlehlé vesnici Philim ležící blízko ohniska dubnových otřesů. Jejich ubytovny zemětřesení zničilo, a děti se musely uchýlit do stanů.

Tyto chatrné přístřešky ale nabízejí jen malou ochranu před studeným větrem pronikajícím do morku kostí, který se prohání vesnicí, či před teplotami, které se nyní v noci pohybují kolem dvou stupňů Celsia, ale brzy poklesnou ještě víc.

"V noci je hrozná zima. Přála bych si mít teplejší pokrývku," řekla AFP dvanáctiletá dívka. Část dětí byla zvyklá do školy dojíždět z domovů vzdálených i hodiny cesty. To ale teď nejde, protože silnice zůstávají zablokované sesuvy půdy.

"Máme jen mezené zásoby jídla - žádnou zeleninu, čočku zhruba na týden, olej možná na deset dní. Ale hlavně se bojíme zimy a jejího dopadu na naše děti," řekl ředitel školy Mukti Adhikari. "Jet domů by pro ně bylo hrozně těžké, proto je necháváme tady. Ale teď se bojím, že mi tu umrznou, protože nikdo nemá pořádné zimní oblečení nebo pokrývky," dodal.

Po otřesech, které Nepál zasáhly 25. dubna, vláda chudé země vyzvala zahraniční dárce, aby financovali obnovu. Slibovala přitom rychlé zahájení výstavby; to ale zmařila neschopnost ustavit Národní úřad pro rekonstrukci, který měl finanční fondy na obnovu spravovat.

Humanitární pracovníci se proto nyní snaží alespoň dodat nejnaléhavější pomoc, než první sníh úplně odřízne přístup do vesnic, jako je Philim. Jejich úsilí ale komplikuje vážný nedostatek pohonných hmot, protože stovky cisteren zajišťujících životně důležitou přepravu paliv, uvízly na hranici mezi Nepálem a Indií.

Hlavní hraniční přechod už více než deset týdnů blokují protestující z etnické menšiny, kteří tímto způsobem chtějí prosadit změnu nové nepálské ústavy.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V srpnu se v Praze uskuteční turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu

Dva týdny po skončení olympijských her se v Praze na Ládví uskuteční dvouhvězdičkový turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu. Pořadatelé očekávají, že se jej od 19. do 22. srpna zúčastní kompletní domácí špička včetně párů Ondřej Perušič, David Schweiner a Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, které se kvalifikovaly do Tokia. Do Prahy se elitní okruh vrací po šesti letech, kdy se naposledy konal turnaj na Štvanici.

"Obrovská investice ve výši 30 milionů korun do rekonstrukce Beachklubu Ládví umožnila, aby se turnaj Světového okruhu vrátil do Prahy," řekl předseda volejbalového svazu Marek Pakosta. "Pro řadu domácích týmů vyjma těch nejlepších je to jedinečná šance, jak získat body do žebříčku pro nasazování na elitní turnaje," dodal Pakosta na dnešní tiskové konferenci, která se konala při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného zázemí areálu.

Další zprávy