Na oběti nepálského zemětřesení čeká těžká zima ve stanech. A politici se hašteří

ČTK ČTK
12. 12. 2015 7:59
Tisíce Nepálců mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci. Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu.
Následky ničivého zemětřesení v Nepálu. | Foto: Reuters

Káthmándú - Tisíce Nepálců stále žijí ve stanech téměř osm měsíců poté, co zemi zasáhlo ničivé zemětřesení, které si vyžádalo bezmála 8900 obětí a zničilo půl milionu domů. Mají před sebou krutou himálajskou zimu a palivovou krizi, zatímco politici se hašteří, jak utratit 4,1 miliardy dolarů z financí na rekonstrukci, napsala agentura AFP.

Lidem, kteří přežili otřesy, chybí odpovídající šatstvo, pokrývky i přístřešky. Je mezi nimi například 200 dětí z internátní školy v odlehlé vesnici Philim ležící blízko ohniska dubnových otřesů. Jejich ubytovny zemětřesení zničilo, a děti se musely uchýlit do stanů.

Tyto chatrné přístřešky ale nabízejí jen malou ochranu před studeným větrem pronikajícím do morku kostí, který se prohání vesnicí, či před teplotami, které se nyní v noci pohybují kolem dvou stupňů Celsia, ale brzy poklesnou ještě víc.

"V noci je hrozná zima. Přála bych si mít teplejší pokrývku," řekla AFP dvanáctiletá dívka. Část dětí byla zvyklá do školy dojíždět z domovů vzdálených i hodiny cesty. To ale teď nejde, protože silnice zůstávají zablokované sesuvy půdy.

"Máme jen mezené zásoby jídla - žádnou zeleninu, čočku zhruba na týden, olej možná na deset dní. Ale hlavně se bojíme zimy a jejího dopadu na naše děti," řekl ředitel školy Mukti Adhikari. "Jet domů by pro ně bylo hrozně těžké, proto je necháváme tady. Ale teď se bojím, že mi tu umrznou, protože nikdo nemá pořádné zimní oblečení nebo pokrývky," dodal.

Po otřesech, které Nepál zasáhly 25. dubna, vláda chudé země vyzvala zahraniční dárce, aby financovali obnovu. Slibovala přitom rychlé zahájení výstavby; to ale zmařila neschopnost ustavit Národní úřad pro rekonstrukci, který měl finanční fondy na obnovu spravovat.

Humanitární pracovníci se proto nyní snaží alespoň dodat nejnaléhavější pomoc, než první sníh úplně odřízne přístup do vesnic, jako je Philim. Jejich úsilí ale komplikuje vážný nedostatek pohonných hmot, protože stovky cisteren zajišťujících životně důležitou přepravu paliv, uvízly na hranici mezi Nepálem a Indií.

Hlavní hraniční přechod už více než deset týdnů blokují protestující z etnické menšiny, kteří tímto způsobem chtějí prosadit změnu nové nepálské ústavy.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy