Byla jsem vyčerpaná a zmrzlá, popsala Češka zachráněná na Novém Zélandu. Tělo jejího partnera našli

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 26. 8. 2016 11:04
Na Novém Zélandu našli tělo Čecha, který zemřel při túře po 32kilometrové trase známé jako Routeburn Track. Jeho partnerka pak měsíc strávila v odlehlé chatě. Pár na túru vyrazil koncem července. Muž o čtyři dny později upadl na strmém kopci. Žena tvrdí, že se jí podařilo k němu dostat, muž však podle všeho nedlouho poté zemřel. Na tiskové konferenci třiatřicetiletá žena promluvila o svém utrpení, které si v nehostinné krajině prožila. "Když můj partner spadl a zemřel, dvě noci jsem strávila venku, než jsem se dostala do bezpečí v chatě," vypověděla před novináři a jen těžko se bránila slzám.
Češka Pavlína Pížová přežila měsíc v opuštěné chatě v horách na novozélandském Jižním ostrově. Tento čtvrtek ji tam našli záchranáři. | Video: Reuters

WellingtonZáchranáři v pátek na Novém Zélandu podle místních médií patrně nalezli tělo českého turisty, jehož partnerka čekala měsíc na záchranu v opuštěné horské chatě. Policie uvedla, že pozůstatky bude ještě třeba formálně identifikovat.

Pavlína P. a její partner Ondřej P.
Pavlína P. a její partner Ondřej P. | Foto: Novozélandská policie

Třiatřicetiletou českou turistku Pavlínu P. objevili záchranáři v horské chatě ve Fiordlanském národním parku na Novém Zélandě minulou středu. Žena tam sama měsíc přežívala poté, co její o šest let mladší partner Ondřej P. upadl ze strmého svahu a zemřel. Policie po těle Ondřeje P. pátrala už ve čtvrtek, kvůli počasí ale musela pátrání přerušit.

"Když můj partner spadl a zemřel, dvě noci jsem strávila venku, než jsem se dostala do bezpečí v chatě," upřesnila v prohlášení médiím. Dezorientovaná se brodila hlubokým sněhem, až našla útočiště v přibližně dva kilometry vzdálené chatě u jezera Mackenzie Hut. Tam měsíc čekala na pomoc záchranářů. Párkrát se pokusila z chaty vyjít, ale její stav, nepříznivé počasí a množství sněhu ji v tom zabránily. "Byla jsem vyčerpaná a měla jsem zmrzlé nohy," vysvětlila Češka.

Pavlína P. měla jídlo, dřevo i plyn, to jí pomohlo k přežití a k tomu, aby zůstala v teple. V chatě bylo rovněž rádiové spojení, ale turistka neporozuměla instrukcím v angličtině, aby jej mohla použít.

Pavlína P. přiznala, že se svým partnerem podcenili nebezpečí. Svůj úmysl vydat se do hor navíc nikomu neoznámili a s sebou neměli ani lavinový vyhledávač. Proto po páru dlouho nikdo nepátral. Teprve když příbuzní v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát tento týden na policii a byla spuštěna pátrací akce.

Se slzami v očích v závěru prohlášení zachráněná žena poděkovala novozélandským záchranářům a české honorární konzulce Vlaďce Kennett, která jí asistovala před novináři. "Je to velmi silná žena," uzavřela Kennett.

Pavlína P. a Ondřej P. se vydali na 32 kilometrů dlouhý Routeburn Track ve Fiordlandském národním parku na Jižním ostrově Nového Zélandu koncem července. O dva dny později ale pár v mrazivém počasí kvůli mlze a hustému sněžení ztratil směr a sešel z hlavní stezky. Pár přečkal jednu noc pod širým nebem a další den Ondrej P. uklouzl ze strmého svahu a krátce poté zemřel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy