Na německý konzulát v Afghánistánu zaútočil sebevražedný atentátník, nejméně čtyři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2016 6:23
Německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu se ve čtvrtek stal terčem sebevražedného atentátníka. Najel ke zdi v autě naloženém výbušninami. Policie vyšetřuje, zda sebevražedné vozy nebyly dokonce dva. Silný výbuch, který byl slyšet po celém městě, si vyžádal nejméně dva mrtvé a 119 raněných. V lednu v Mazáre Šarígu zaútočili teroristé stejným způsobem na indický konzulát, k akci se tehdy přihlásil Islámský stát.
Afghánská policie, ilustrační foto.
Afghánská policie, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mazáre Šaríf (Afghánistán) – Sebevražedný útok na německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu si vyžádal nejméně čtyři mrtvé a 119 zraněných, včetně deseti dětí. 

Podle mluvčího NATO už ke konzulátu dorazily z předměstí jednotky Aliance, které mají situaci pod kontrolou. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier svolal krizový štáb.

Sebevražedný atentátník se odpálil v autě plném výbušnin krátce před půlnocí místního času. Mluvčí NATO později uvedl, že se vyšetřuje, zda auta s výbušninami, která najela do ochranné zdi konzulátu, nebyla dvě. Konzulát byl podle něj značně poškozen. Podle mluvčího zatím nelze vyloučit, zda v okolí nejsou další výbušniny. Vojáci Aliance dorazili na místo atentátu ze základny Camp Marmal, která leží na předměstí u letiště a pobývá v ní asi 2000 vojáků, z toho tisíc Němců.

Útok na konzulát, který leží v centru města nedaleko slavné Modré mešity a byl otevřen teprve v roce 2013, si vyžádal nejméně čtyři mrtvé.

Podle německé televizní stanice Deutsche Welle se k útoku přihlásilo hnutí Tálibán, které uvedlo, že jde o odvetu za letecký útok Severoatlantické aliance z minulého týdne u severoafghánského města Kunduz. Minulý čtvrtek zahynulo při náletech amerických letadel proti ozbrojencům hnutí Tálibán v provincii Kunduz na 32 civilistů. Podle asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) většinu tvořily ženy a děti.

V lednu se ve stejném afghánském městě stal terčem útoku indický konzulát. K akci se tehdy přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy