Na německý konzulát v Afghánistánu zaútočil sebevražedný atentátník, nejméně čtyři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2016 6:23
Německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu se ve čtvrtek stal terčem sebevražedného atentátníka. Najel ke zdi v autě naloženém výbušninami. Policie vyšetřuje, zda sebevražedné vozy nebyly dokonce dva. Silný výbuch, který byl slyšet po celém městě, si vyžádal nejméně dva mrtvé a 119 raněných. V lednu v Mazáre Šarígu zaútočili teroristé stejným způsobem na indický konzulát, k akci se tehdy přihlásil Islámský stát.
Afghánská policie, ilustrační foto.
Afghánská policie, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mazáre Šaríf (Afghánistán) – Sebevražedný útok na německý konzulát ve městě Mazáre Šaríf na severu Afghánistánu si vyžádal nejméně čtyři mrtvé a 119 zraněných, včetně deseti dětí. 

Podle mluvčího NATO už ke konzulátu dorazily z předměstí jednotky Aliance, které mají situaci pod kontrolou. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier svolal krizový štáb.

Sebevražedný atentátník se odpálil v autě plném výbušnin krátce před půlnocí místního času. Mluvčí NATO později uvedl, že se vyšetřuje, zda auta s výbušninami, která najela do ochranné zdi konzulátu, nebyla dvě. Konzulát byl podle něj značně poškozen. Podle mluvčího zatím nelze vyloučit, zda v okolí nejsou další výbušniny. Vojáci Aliance dorazili na místo atentátu ze základny Camp Marmal, která leží na předměstí u letiště a pobývá v ní asi 2000 vojáků, z toho tisíc Němců.

Útok na konzulát, který leží v centru města nedaleko slavné Modré mešity a byl otevřen teprve v roce 2013, si vyžádal nejméně čtyři mrtvé.

Podle německé televizní stanice Deutsche Welle se k útoku přihlásilo hnutí Tálibán, které uvedlo, že jde o odvetu za letecký útok Severoatlantické aliance z minulého týdne u severoafghánského města Kunduz. Minulý čtvrtek zahynulo při náletech amerických letadel proti ozbrojencům hnutí Tálibán v provincii Kunduz na 32 civilistů. Podle asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) většinu tvořily ženy a děti.

V lednu se ve stejném afghánském městě stal terčem útoku indický konzulát. K akci se tehdy přihlásil Islámský stát.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy