Na Namibii spadla z nebe tajemná koule. Zkoumá ji NASA

Zahraničí Zahraničí
23. 12. 2011 23:35
Farmáři nejdřív slyšeli ránu. Pak našli kráter
Foto: NFSI

Onamatunga - Nejdřív lidé uslyšeli mohutnou ránu. Policie pak našla v otevřené krajině kráter a nedaleko i tajemnou kovovou kouli.

Nikdo ale netuší odkud se vzala. Jisté jen je, že spadla z nebe. "Provedli jsme několik testů a zdá se být bezcennou," upřesnil pro Welt Online ředitel namimbijského Národní institutu forenzní vědy (NFSI) Paul Ludik.

Jeho tým nicméně nedokáže určit, k čemu šestikilogramový předmět o obvodu 110 centimetrů slouží. Na Zemi spadl někdy mezi 15. a 20. listopadem. Je dutý a v polovině svařený.

Podle Ludika dostala policie za úkol prohledat i okolí kráteru. Žádnou další podobnou kouli ale nenašla. "Je jisté, že nepochází z letadla," dodal ředitel NFSI.

Ludik dále upřesnil, že explozi mohla způsobit obrovská rychlost padajícího předmětu. Na kouli nejsou žádné značky či nápisy. Nehrozí jeho exploze, ani není radioaktivní.

Ačkoliv by mohla být součástí nějakého vesmírného plavidla, vědci rozhodně odmítají teorie o UFO.

NFSI požádal vesmírnou agenturu NASA a evropskou vesmírnou agenturu ESA o spolupráci.

Padající předměty nejsou v Africe, Austrálii a Jižní Americe ničím výjimečným.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy