Na Namibii spadla z nebe tajemná koule. Zkoumá ji NASA

Zahraničí Zahraničí
23. 12. 2011 23:35
Farmáři nejdřív slyšeli ránu. Pak našli kráter
Foto: NFSI

Onamatunga - Nejdřív lidé uslyšeli mohutnou ránu. Policie pak našla v otevřené krajině kráter a nedaleko i tajemnou kovovou kouli.

Nikdo ale netuší odkud se vzala. Jisté jen je, že spadla z nebe. "Provedli jsme několik testů a zdá se být bezcennou," upřesnil pro Welt Online ředitel namimbijského Národní institutu forenzní vědy (NFSI) Paul Ludik.

Jeho tým nicméně nedokáže určit, k čemu šestikilogramový předmět o obvodu 110 centimetrů slouží. Na Zemi spadl někdy mezi 15. a 20. listopadem. Je dutý a v polovině svařený.

Podle Ludika dostala policie za úkol prohledat i okolí kráteru. Žádnou další podobnou kouli ale nenašla. "Je jisté, že nepochází z letadla," dodal ředitel NFSI.

Ludik dále upřesnil, že explozi mohla způsobit obrovská rychlost padajícího předmětu. Na kouli nejsou žádné značky či nápisy. Nehrozí jeho exploze, ani není radioaktivní.

Ačkoliv by mohla být součástí nějakého vesmírného plavidla, vědci rozhodně odmítají teorie o UFO.

NFSI požádal vesmírnou agenturu NASA a evropskou vesmírnou agenturu ESA o spolupráci.

Padající předměty nejsou v Africe, Austrálii a Jižní Americe ničím výjimečným.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy