Na Mount Everest se chystá rekordní počet lidí. Nejvyšší hoře světa hrozí "zácpy"

František Typovský
5. 5. 2017 15:46
Na nejvyšší horu světa letos vystoupí nejvíce lidí v historii. Nepálská vláda vydala cizincům 371 povolenek k výstupu na Mount Everest, což je nejvyšší číslo od roku 1953. Velký počet lidí, kteří se o zdolání hory budou pokoušet, ale přináší problémy – dochází k dlouhým prodlevám při výstupu i sestupu a to ve vysokých nadmořských výškách ohrožuje zdraví horolezců.
Mount Everest.
Mount Everest. | Foto: Reuters

Káthmándú - Britský DJ Paul Oakenfold stoupal deset dní do základního tábora nejvyšší hory světa Mount Everest. Tam už na jeho koncert neboli "nejvyšší party na světě" čekaly davy horolezců.

Držitel tří nominací na hudební ceny Grammy chtěl svým vystoupením hlavně finančně pomoci lidem v Nepálu, které v roce 2015 postihlo silné zemětřesení.

A také zpříjemnit lidem náročný výstup na horu Mount Everest. Ta se letos stala téměř turistickou atrakcí, o kterou je enormní zájem. 

Úřady v nepálské metropoli Káthmándú tento rok vydaly cizincům 371 povolenek k výstupu, nejvíce od roku 1953. Při započtení nepálských Šerpů se celkový počet horolezců vyšplhá až k osmi stovkám.

Úřady už varovaly, že na ledových svazích mohou nastat situace podobné dopravním zácpám.

V momentě, kdy v půlce května ustoupí prudké himálajské vichry, se horolezcům otevře malé okénko pro bezpečný výstup.

"Každá horolezecká sezona nabízí tři až čtyři dobré dny, kdy je vhodné počasí pro bezpečnou cestu na vrchol," popsal pro americký list Washington Post Šerpa Ang Cering, který je předsedou Nepálského horolezeckého svazu.

"Když se během těchto pár dní pokusí dostat na vrchol 800 horolezců, může to být problematické."

Přibývá nejen horolezců, ale i turistů

Základní tábor pod Mount Everestem, kde horolezci několik týdnů žijí, aby se aklimatizovali na vyšší nadmořskou výšku, dál roste. Cestovní kanceláře dokonce nabízejí jednodenní výlety včetně snídaně a šampaňského.

Napříč táborem se podle amerického listu horlivě diskutuje o bezpečnosti. Momentálně tu pobývá více než 1500 dobrovolných zdravotníků, horolezců a členů podpůrných týmů.

"Samozřejmě že se obáváme těch vysokých čísel," říká Šerpa Mingma Tenzi, nepálský průvodce, který na vrcholu Mount Everestu stanul už šestkrát.

"Naše rozhovory v základním táboře se často točí kolem jednoho tématu: co budeme dělat, jestli nastanou problémy s provozem na Everestu?" dodává.

Tenzi popisuje, že například loni se s jednou svou skupinou zdržel při výstupu na vrchol o čtyři hodiny.

Celou hodinu museli čekat pod slavnými Hillaryho schody. Ve výšce 8808 metrů je tato pasáž hluboko v takzvané zóně smrti, kde můžou být řídký vzduch a vysoká nadmořská výška obzvlášť nebezpečné.

Dva členové Tenziho skupiny nakonec měli takové omrzliny, že přišli kvůli čekání o palec na noze.

Často se navíc k výstupu na nejvyšší horu světa rozhodnou i lidé bez dostatku zkušeností.

To potvrzuje britský horolezec Tim Mosedale. Když sestupoval po zrádném ledovci Khumbu nedaleko základního tábora Mount Everestu, narazil na velkou skupinu nezkušených horolezců - jeden z nich měl na nohách dokonce obráceně připevněné mačky.

Na svůj facebookový profil Mosedale později napsal, že příliš mnoho lidí pokoušejících se o výstup tvoří na Everestu "toxický mix".

Riziko pro zdraví i život

Když se horolezec pohybuje pomalu a tráví mnoho času čekáním, zvyšuje se riziko, že tělo v těchto extrémních podmínkách prochladne a bude náchylné k omrzlinám. Dalším problémem je, že každá minuta čekání snižuje množství drahocenného kyslíku v lahvi.

Větší počet horolezců tak znamená i větší riziko, že dojde k úrazu. V lepším případě jsou sneseni níže kvůli vysokohorské nemoci, dochází ale také ke smrtelným neštěstím.

V roce 2012 německý horolezec zveřejnil fotografii "lidského hada", tvořeného zhruba 600 lezci, kteří se sunuli k vrcholku. V tomto roce na Everestu zahynulo 11 lidí včetně tří nepálských Šerpů.

V letech 2014 a 2015 následovaly ještě větší tragédie. Nejprve to byla smrt 16 Šerpů kvůli padajícímu ledu, o rok později lavina, která na Everestu zabila 18 lidí.

"Dnes si lidé po celé planetě myslí, že každý, i ten bez zkušeností a zručnosti, může vylézt na Everest. Že je to jako procházka v parku," míní indický horolezec Kuntail Joisher, který vrchol hory zdolal loni.

Povolenek přibývá

Úřady v Káthmándú ovšem dál vydávají povolenky k výstupu - vydělávají na nich totiž nemalé peníze.

"Samotná povolení vynášejí 4,5 milionu dolarů (zhruba 110 milionů korun). K tomu ale musíte přičíst cenu hotelů, průvodců a dopravních společností," vyjmenoval americkému deníku horolezec Alan Arnette.

Nepálská vláda sice přišla v roce 2015 se zákonem, který by zakázal výstup všem osobám mladším 18 let a starším 75 let. Nenašla ale na schválení dostatečnou podporu.

Na rozhovor s Radkem Jarošem dorazil "kolega" horolezec Branislav "Gabo" Adamec. Bývalý člen reprezentačního týmu ČR s oceněním Výstup roku 1987. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Další zprávy