Krátery Měsíce skrývají zmrzlou vodu, zjistila NASA. Led by v budoucnu mohli využít i lidé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 8. 2018 11:54
Nejvíc ledu se nachází v okolí jižního pólu v kráterech. Zmrzlou vodu objevila americká NASA.
Měsíc na snímku z britského Londýna.
Měsíc na snímku z britského Londýna. | Foto: Reuters

Washington - Na pólech Měsíce, kam nedopadají sluneční paprsky, je zmrzlá voda. Led by jednou mohl lidem sloužit jako zásobárna vody.

Objevila ho americká NASA pomocí přístroje Moon Mineralogy Mapper, který Měsíc mapoval z indické sondy Čandraján-1. Ta obíhala po oběžné dráze Měsíce před deseti lety. Data až teď zpracovali američtí astronomové.

Ukázalo se, že nejvíc vodního ledu se nachází v okolí jižního pólu v kráterech. Na severu je ledu méně, spektrometr tam objevil spíše izolované stopy zmrzlé vody.

Modrou barvou je znázorněn led na pólech Měsíce.
Modrou barvou je znázorněn led na pólech Měsíce. | Foto: NASA.gov

Oba dva póly Měsíce jsou prakticky neustále ve stínu slunečního záření a teplota tam klesá hluboko pod bod mrazu. Led se udržuje na místech, kde teplota nikdy nevystoupá nad -163 stupňů Celsia.

Nalezení ledu není jediným úspěchem indické mise Čandraján, která odstartovala v roce 2008. Zmrzlou vodu tam družice objevila už následující rok. Šlo ale pouze o molekuly spojené s měsíčním prachem. Aktuální snímky NASA jsou prvním přímým důkazem o existenci vodního ledu na povrchu Měsíce.

Proč je voda tak důležitá?

A právě proto, že je led na měsíčním povrchu je snadno dostupný, mohl by v budoucnu sloužit jako zásoby vody pro průzkumníky.

Nalezení vody na jiných vesmírných tělesech než Země je vždy velká událost. Právě existence vody je jedna z podmínek pro vznik života. Doslova pozdvižení proto vyvolal nedávný objev kapalné vody pod povrchem Marsu. Vědci z Evropské vesmírné agentury (ESA) v červenci představili důkazy o existenci obřího jezera se slanou vodou nedaleko jižního pólu rudé planety.

"Život tak jak ho známe my potřebuje ke svému vzniku a rozvoji vodu. A proto předpokládáme, že když i na jiných planetách najdeme vodu, zvýšili jsme šanci, že by se tam případně mohl nacházet nebo vzniknout život," řekl k tomu nedávno pro deník Aktuálně.cz Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd.

O životě na Měsíci se sice neuvažuje, ale protože jde o přirozenou družici Země, a je tedy blíže než kterékoliv jiné vesmírné těleso, soustředí se na něj pozornost lidstva jako na nejsnazší cíl expedic s lidskou posádkou. Na povrchu Měsíce se zatím prošlo celkem dvanáct astronautů.

Video: Na Marsu je jezero se slanou vodou

Na Marsu je kapalná voda. „Jezero" se slanou vodou objevila italská vesmírná agentura | Video: ESA
 

Právě se děje

Další zprávy