Na mělčině v Austrálii uhynulo dvanáct velryb

ČTK ČTK
24. 3. 2015 10:03
Zbylé kytovce se záchranáři snaží dostat zpět do moře.
Kulohlavci uvízlí na souši. Ilustrační foto.
Kulohlavci uvízlí na souši. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Sydney - Dvanáct velryb z hejna kulohlavců černých, které uvízlo na mělčině u západního pobřeží Austrálie, v pondělí uhynulo navzdory snahám záchranářů dostat je zpět na moře.

Šest dalších kulohlavců dostala plavidla záchranářů do hlubších vod oceánu a nyní bojují o záchranu zbývajících čtyř, informovala v úterý agentura AFP.

Hejno kulohlavců se dostalo do problémů v blízkosti přístavu Bunbury, asi 175 kilometrů jižně od Perthu.

"Nyní se soustřeďujeme na čtyři zbylé velryby, snažíme se je odtáhnout s pomocí lodí na volné moře," řekl novinářům Kim Williams ze západoaustralského ministerstva pro přírodní parky a přírodu.

Případy velryb, které uvíznou na mělčině či na pláži, jsou v Austrálii poměrně běžné. Vědci ale zatím netuší, co je způsobuje. Kulohlavci černí dorůstají délky až šest a půl metru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

Další zprávy