Na Manhattanu vyhořela pravoslavná katedrála, ze 160 let starého chrámu zbyly jen zdi

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2016 20:20
Požár zničil katedrálu uprostřed New Yorku. Chrám svatého Sávy starý více než 160 let zachvátily plameny kolem sedmé hodiny večer místního času. Nikdo se nezranil, z chrámu ale zůstaly jen obvodové zdi, které navíc mají narušenou statiku.
Katedrálu zachvátily plameny okolo 19:00 místního času. | Video: YouTube.com, foto ČTK

New York - Katedrálu svatého Sávy na Manhattanu v neděli večer zachvátil masivní požár. Přes snahu 168 hasičů zbyly z chrámu srbské pravoslavné církve na západní 25. ulici pouze obvodové zdi. Jen pár hodin před požárem slavily v katedrále stovky lidí pravoslavné Velikonoce.

Oheň vypukl v prvním patře kolem 19:00 místního času (jednu hodinu po půlnoci SELČ). Jako první ho zpozoroval správce, který bydlí v sousedním domě. Během zásahu se nadýchal zplodin, stejně jako čtyři zasahující hasiči. Plameny rychle zachvátily interiér katedrály včetně dřevěných krovů. Z částečně zřícené střechy se do ulic několik hodin valil černý kouř.

„Dobrou zprávou je, že nebyl nikdo zraněn,“ řekl za newyorské hasiče Daniel Nigro. „Špatnou zprávou je, že katedrála byla velmi těžce poškozena.“ Policisté místo uzavřeli, ohořelé zdi se mohou zřítit.

Hasiči zlikvidovali ohnisko požáru po třech hodinách. Na místě zůstali do pondělního odpoledne. Co a proč se v katedrále vznítilo, zatím vyšetřovatelé nevědí.

Hlavní chrám srbské pravoslavné církve ve Spojených státech stojí na Manhattanu od roku 1850. Zasvěcený je svatému Sávovi, prvnímu srbskému arcibiskupovi. Stavba architekta Richarda Upjohna ve čtvrti Chelsea je od roku 1968 na seznamu newyorských kulturních památek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy