Na Manhattanu vyhořela pravoslavná katedrála, ze 160 let starého chrámu zbyly jen zdi

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2016 20:20
Požár zničil katedrálu uprostřed New Yorku. Chrám svatého Sávy starý více než 160 let zachvátily plameny kolem sedmé hodiny večer místního času. Nikdo se nezranil, z chrámu ale zůstaly jen obvodové zdi, které navíc mají narušenou statiku.
Katedrálu zachvátily plameny okolo 19:00 místního času. | Video: YouTube.com, foto ČTK

New York - Katedrálu svatého Sávy na Manhattanu v neděli večer zachvátil masivní požár. Přes snahu 168 hasičů zbyly z chrámu srbské pravoslavné církve na západní 25. ulici pouze obvodové zdi. Jen pár hodin před požárem slavily v katedrále stovky lidí pravoslavné Velikonoce.

Oheň vypukl v prvním patře kolem 19:00 místního času (jednu hodinu po půlnoci SELČ). Jako první ho zpozoroval správce, který bydlí v sousedním domě. Během zásahu se nadýchal zplodin, stejně jako čtyři zasahující hasiči. Plameny rychle zachvátily interiér katedrály včetně dřevěných krovů. Z částečně zřícené střechy se do ulic několik hodin valil černý kouř.

„Dobrou zprávou je, že nebyl nikdo zraněn,“ řekl za newyorské hasiče Daniel Nigro. „Špatnou zprávou je, že katedrála byla velmi těžce poškozena.“ Policisté místo uzavřeli, ohořelé zdi se mohou zřítit.

Hasiči zlikvidovali ohnisko požáru po třech hodinách. Na místě zůstali do pondělního odpoledne. Co a proč se v katedrále vznítilo, zatím vyšetřovatelé nevědí.

Hlavní chrám srbské pravoslavné církve ve Spojených státech stojí na Manhattanu od roku 1850. Zasvěcený je svatému Sávovi, prvnímu srbskému arcibiskupovi. Stavba architekta Richarda Upjohna ve čtvrti Chelsea je od roku 1968 na seznamu newyorských kulturních památek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy