Na Manhattanu vyhořela pravoslavná katedrála, ze 160 let starého chrámu zbyly jen zdi

Zahraničí Zahraničí
2. 5. 2016 20:20
Požár zničil katedrálu uprostřed New Yorku. Chrám svatého Sávy starý více než 160 let zachvátily plameny kolem sedmé hodiny večer místního času. Nikdo se nezranil, z chrámu ale zůstaly jen obvodové zdi, které navíc mají narušenou statiku.
Katedrálu zachvátily plameny okolo 19:00 místního času. | Video: YouTube.com, foto ČTK

New York - Katedrálu svatého Sávy na Manhattanu v neděli večer zachvátil masivní požár. Přes snahu 168 hasičů zbyly z chrámu srbské pravoslavné církve na západní 25. ulici pouze obvodové zdi. Jen pár hodin před požárem slavily v katedrále stovky lidí pravoslavné Velikonoce.

Oheň vypukl v prvním patře kolem 19:00 místního času (jednu hodinu po půlnoci SELČ). Jako první ho zpozoroval správce, který bydlí v sousedním domě. Během zásahu se nadýchal zplodin, stejně jako čtyři zasahující hasiči. Plameny rychle zachvátily interiér katedrály včetně dřevěných krovů. Z částečně zřícené střechy se do ulic několik hodin valil černý kouř.

„Dobrou zprávou je, že nebyl nikdo zraněn,“ řekl za newyorské hasiče Daniel Nigro. „Špatnou zprávou je, že katedrála byla velmi těžce poškozena.“ Policisté místo uzavřeli, ohořelé zdi se mohou zřítit.

Hasiči zlikvidovali ohnisko požáru po třech hodinách. Na místě zůstali do pondělního odpoledne. Co a proč se v katedrále vznítilo, zatím vyšetřovatelé nevědí.

Hlavní chrám srbské pravoslavné církve ve Spojených státech stojí na Manhattanu od roku 1850. Zasvěcený je svatému Sávovi, prvnímu srbskému arcibiskupovi. Stavba architekta Richarda Upjohna ve čtvrti Chelsea je od roku 1968 na seznamu newyorských kulturních památek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy