Na maďarské farmě vybili 100 000 kachen. Kvůli ptačí chřipce

ČTK ČTK
2. 3. 2015 18:53
Kmen H5N8 se loni objevil poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny. V Evropě se dosud objevil na farmách v Německu, Nizozemsku, Bulharsku a Británii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Budapešť - Na 100 000 kachen bylo vybito na farmě ve městě Füzesgyarmat ve východním Maďarsku, kde veterináři minulý týden potvrdili výskyt ptačí chřipky H5N8 u uhynulých kusů. Informovala o tom dnes maďarská agentura MTI.

Virus, kterým se mohou nakazit i lidé, se podle hlavního maďarského veterináře Lajose Bognára nikde jinde v regionu již nenašel. Postižená farma dostane od státu odškodnění. Nadále platí zákaz vývozu drůbeže z oblasti, dodal Bognár.

Kmen H5N8 se loni objevil poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny. V Evropě se dosud objevil na farmách v Německu, Nizozemsku, Bulharsku a Británii.

Tento typ chřipky se velmi snadno šíří mezi ptáky, ale zatím nebyl zaznamenán přenos mezi lidmi. Lidé se mohou nakazit kmenem typu H5N1, který se poprvé objevil v roce 2003 u drůbeže v Asii.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy