Na lodi se 180 uprchlíky panuje napětí. Roste agrese i pokusy o sebevraždu

ČTK ČTK
4. 7. 2020 11:45
Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž italské ani maltské přístavy nedaly povolení zakotvit a jež se nyní nachází poblíž Sicílie, zavládla podle posádky nebezpečná situace. Někteří z běženců ohrožují ostatní uprchlíky i posádku.
Uprchlíci na lodi Ocean Viking (archivní záběr).
Uprchlíci na lodi Ocean Viking (archivní záběr). | Foto: Reuters

Na plavidle byl vyhlášen mimořádný stav a posádka stále žádá o povolení k zakotvení. Sedm předchozích bylo zamítnuto.

Na Ocean Viking čekají běženci zachránění ve Středozemním moři mezi 25. a 30. červnem při čtyřech různých operacích. Podle nevládní organizace SOS Méditerranée, která plavidlo provozuje, byla první skupina zachráněna v mezinárodních vodách, zbylé ve vodách Malty. Mezi uprchlíky je jedna těhotná a 25 nezletilých, z nich 17 je bez doprovodu dospělého.

Podle SOS Méditerranée někteří uprchlíci hrozí sebepoškozením, další vyvolávají potyčky s ostatními. Dva skočili v sebevražedném úmyslu z paluby do moře, odkud byli znovu zachráněni, třem se podařilo ve skoku včas zabránit a jeden uprchlík se pokusil zabít na palubě. Charitativní organizace toto chování a údajně zhoršující se duševní stav pasažérů přisuzuje neřešení situace a nejistotě, již uprchlíci prožívají. "Situace na palubě se zhoršila do té míry, že už není zaručena bezpečnost 180 zachráněných ani posádky," uvedla organizace.

Itálie a Malta shodně postupují přísně proti soukromým záchranářským plavidlům, jelikož touto činností podle nich povzbuzují převaděče, kteří uprchlíky na lodě umísťují v Libyi. Požadují také, aby se o problém s uprchlíky podělily další evropské země, protože většina běženců údajně stejně směřuje do severněji položených evropských států.

 

Právě se děje

Další zprávy