Na lodi s českou vlajkou se našlo 369 kilo kokainu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 11. 2014 19:20
Na palubě lodi, která se plavila u Kanárských ostrovů, policisté zatkli čtyři Čechy. Černínský palác zadržení českých občanů potvrdil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Při zátahu proti pašerákům drog u Kanárských ostrovů zabavila španělská policie 369 kilogramů kokainu. Našla ho na palubě lodi plující pod českou vlajkou.

Policisté zatkli čtyři Čechy, informovala agentura EFE. Zadržení českých občanů v pondělí potvrdilo i české ministerstvo zahraničí. Jak dnes informovala španělská média, Češi i s lodí a s kontrabandem z oblasti Karibského moře již byli předáni vyšetřujícímu soudci.

"Je to šetření španělských orgánů. Pokud naši občané požádají naši konzulární službu o pomoc, tak samozřejmě v rámci našich možností s nimi budeme spolupracovat," uvedl David Frous z tiskového odboru ministerstva.

Podle listu La Opinión de Tenerife se policejní akce uskutečnila v pátek, zadržená loď do přístavu v Las Palmas na ostrově Gran Canaria dorazila v pondělí.

Kromě policie se na pátečním zátahu proti pašerákům drog na šestnáctimetrové jachtě jižně od Kanárských ostrovů podílela pobřežní stráž, španělský finanční úřad a námořnictvo.

Podle oficiálních informací nebyl při akci, která nesla název La Operación Dublín (Operace Dublin), nikdo zraněn. Španělské úřady jednaly na základě tipu irské policie (proto Dublin v krycím názvu), podle níž se na jachtě s názvem Meguem měla přepravovat velká zásilka drog. Loď zaznamenali Španělé v Atlantiku již v polovině října a od té doby ji sledovali.

Španělská tisková agentura EFE upřesnila, že po letecké lokalizaci 833 kilometrů od břehů Kanárských ostrovů a po získání povolení od českých úřadů - plachetnice je registrovaná u českého ministerstva dopravy pod číslem CZE 0091 - na loď vtrhlo ozbrojené komando tak rychle, že se posádka nestihla bránit ani nijak manipulovat s kontrabandem.

Na asi 16 metrů dlouhé lodi se na různých místech našly balíčky s kokainem.

Pašeráci drog námořní trasu vedoucí přes vody Kanárských ostrovů využívají často, jde o jednu z hlavních cest pro přepravu narkotik z Jižní Ameriky či z Afriky do Evropy. Zabavených skoro 400 kilogramů kokainu ale patří spíše k menším úlovkům.

V roce 2006 například policie u Kanárských ostrovů zadržela rybářskou loď s 2,5 tunami kokainu, o dva roky později na lodi plující pod venezuelskou vlajkou našla 3,6 tuny této drogy.

Španělská policie dnes uvedla, že nynější zadržení potvrzuje její podezření, že východoevropská mafie už není jen prostým odběratelem drog, ale že se stále aktivněji podílí i na jejich přepravě. Před dvěma roky byla podobně zadržena na moři loď plná drog s bulharskou posádkou. Kokain, který převáželi Češi, mohl být určen pro španělský trh, případně i pro irský.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy