Na lodi a bez právníků. USA vyslýchají dvojníka Usámy

Kateřina Vítková Zahraničí Kateřina Vítková, Zahraničí
7. 10. 2013 16:27
Anas Libí je pro zpravodajské služby důležitý, a to kvůli informacím o Al-Káidě
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Tripolis - Pro americké zpravodajské služby jde o jednu z nedůležitějších událostí za několik posledních let. Mohou nyní vyslechnout muže, který disponuje unikátními znalostmi o pozadí terorismu.

V sobotu zajatý Anas Libí, je podle oznámení Pentagonu "v souladu se zákonem zadržován na bezpečném místě mimo Libyi".

Konkrétně pobývá na palubě lodi San Antonio, která pluje Středozemním mořem, napsal deník The New York Times s odvoláním na úřední místa.

Děvětačtyřicetiletý muž, jeden z čelných představitelů Al-Káidy, přitom může mít o teroristické síti informace, jež sahají až na počátek 90. let minulého století,

"Kdykoli je to možné, je naší první prioritou, a vždycky jí bylo, zadržet osoby podezřelé z terorismu a využít příležitosti získat cenné zprávy, které nám mohou pomoci ochránit americké obyvatele," píše se v nedělním prohlášení ministerstva obrany.

Očekává se, že nakonec bude poslán do New Yorku, kde bude čelit trestnímu stíhání.

Počítačový expert

Libí byl považován za třetího nejhledanějšího muže Al-Káidy a zároveň za jejího počítačového experta. Narodil se v Libyi a na začátku 90. let se údajně přesunul do Súdánu, kde tehdy pobýval i vůdce teroristické organizace Usáma bin Ládin.

Za informaci vedoucí k jeho dopadení byla vypsána odměna 25 milionů dolarů, kterou ale posléze USA snížily na 5 milionů.

Zadržen byl v sobotu po ranních modlitbách přímo v libyjské metropoli Tripolisu. Na jeho dopadení se kromě amerických vojenských jednotek podíleli i agenti FBI a CIA.

Teroristé bez právníků

Postup, kdy je zadržený vyslýchán bez právníka, jelikož může poskytnout zpravodajsky hodnotné informace, není pro vládu Baracka Obamy úplnou novinkou. Uplatnila jej už v minulosti.

Nejznámější je případ z roku 2011, kdy byl dopaden bývalý velitel somálského Šabábu Ahmed Abdulkadir Warsame. Terorista strávil dva měsíce na lodi, kde ho bez přítomnosti právníka vyslýchali. Teprve poté byl poučen o svých právech a poslán do New Yorku.

Zdroj: Kateřina Vítková

Libí měl údajně prsty v teroristických útocích na americké ambasády v Keni a Tanzanii v roce 1998, při kterých zemřelo 224 lidí. Na ambasádě v Nairobi například pomáhal zařizovat její fotografické sledování, uvedl The Telegraph.

"Bin Ládin se podíval na fotografii americké ambasády a ukázal, kudy může dovnitř vjet nákladní auto s bombou," svědčil u jednoho ze soudů Džamal al-Fadl, bývalý člen Al-Káidy.

Příručka pro teroristy

Libí spolu s Bin Ládinem také údajně osnoval útoky na americké ozbrojené síly v Saudské Arábii, Jemenu a v Somálsku v roce 2000.

V jeho sídle v anglickém Manchesteru byla navíc objevena příručka Al-Káidy o provádění teroristických akcí. Text popisuje, jak padělat dokumenty, věnuje se výslechovým technikám, vraždám apod. Zda byl Libí i autorem manuálu, není ale jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy