reklama
 
 

Na letišti v Nepálu havarovalo bangladéšské letadlo, desítky lidí zemřely

Aktualizováno 12. 3. 2018 17:59
Na letišti v nepálské metropoli Káthmándú havarovalo bangladéšské letadlo | Video: Reuters |  00:39
Na palubě letounu bylo 67 pasažérů a čtyři členové posádky.

Káthmándú - Na mezinárodním letišti v nepálské metropoli Káthmándú havarovalo v pondělí při přistávání letadlo soukromé bangladéšské společnosti US-Bangla Airlines. Stroj pak zachvátily plameny. Podle agentury Reuters, která cituje mluvčího armády, zemřelo nejméně 50 lidí. Přesný počet mrtvých a zraněných zatím zůstává nejasný.

Reuters s odvoláním na letištní úřady informoval, že na palubě letounu bylo celkem 71 lidí, z toho 67 pasažérů.

Podle nepálského tisku pilot při přistávání pravděpodobně ztratil orientaci.

Mezi pasažéry bylo 33 Nepálců, 32 Bangladéšanů, jeden člověk z Číny a jeden z Malediv.

Neštěstí se stalo ve východní části letiště. Britský deník The Independent napsal, že letoun mířící do Káthmándú z bangladéšského hlavního města Dháka skončil mimo ranvej a najel na nedaleké fotbalové hřiště.

Stroj při havárii zachvátily plameny a z místa stoupal dým. Fotograf agentury Reuters viděl, jak záchranáři z letadla vytahují silně ohořelé mrtvoly.

Podle snímků na internetu byl požár uhašen, letoun byl silně poničen a rozpadl se na několik kusů. Mezinárodní letiště v Káthmándú bylo po nehodě přechodně uzavřeno a letadla, která na něj měla směřovat, byla odkláněna jinam. Agentura AFP později napsala, že letiště je opět v provozu.

Letiště se nachází v nadmořské výšce 1338 metrů a má jen jednu ranvej. Podle ředitele nepálského leteckého úřadu mohly být příčinou technické problémy stroje, zřejmě turbovrtulového dopravního letadla Bombardier Dash 8.

"Letadlo mělo přistávat z jihu, ale přistávalo ze severu," sdělil nepálský letecký úřad.

Podle AP letoun několikrát změnil směr a před zřícením letěl nebezpečně nízko. Z vyhodnocení komunikace mezi kapitánem letadla a řídící věží vyplývá, že pilot při přistávání ztratil orientaci, informoval místní zpravodajský portál Nepali Times.

"Letěl tak nízko, že jsem si pomyslela, že narazí do hor," řekla AP Američanka pracující v Nepálu Amanda Summersová, která neštěstí sledovala ze své nedaleké pracovny. "Náhle přišel výbuch a pak další," líčila Summersová. Hasiči podle ní byli na místě možná behem minuty.

autoři: ČTK, Zahraničí | 12. 3. 2018 10:31

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama