Na letišti, které smetla tsunami, přistál první letoun

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 4. 2011 22:30
Otevření letiště Sendai je klíčovým průlomem v zásobování humanitární pomocí
I takový pohled může v lidech vyvolávat naději. Na letišti Sendai přistává měsíc po tsunami první letadlo.
I takový pohled může v lidech vyvolávat naději. Na letišti Sendai přistává měsíc po tsunami první letadlo. | Foto: ČTK

Sendai - Na zemětřesením naprosto zdevastovaném mezinárodním letišti Sendai na severovýchodě japonského ostrova Honšú ve středu po více než měsíci dosedlo první letadlo.

Přistávací dráhy, věž letové kontroly a další prostory letiště v tichosti vyklidily a zrekonstruovaly zvláštní jednotky amerického vojenského letectva.

Vytvořily tak jakousi oázu v moři bahna, trosek a vraků aut.

Znovuotevření zničeného letiště znamená klíčový pokrok. Díky leteckému spojení bude moci do postižených oblastí proudit humanitární pomoc i další rekonstrukční týmy.

Snímky prvního přistávajícího letadla, které dosedalo doslova mezi rozhrnuté trosky, se tak staly symbolem naděje a úsilí o obnovu země. Narozdíl od měsíc starých fotografií ze stejného místa, z nichž vyzařovala zkáza a lidská beznaděj.

Prozatím budou dva japonští letečtí přepravci vypravovat na Sendai šest letů denně.

Najít a opravit. Od toho jsme tady!

Když tým 353. skupiny zvláštních operací na letiště vzdálené něco přes kilometr od pobřeží dorazil, uviděl obraz totální destrukce - zcela mrtvé krajiny plné zřícených budov a poničených aut. Mezi troskami navíc stále ležely ostatky obětí.

Rekonstrukční jednotky, které budovaly například i vojenská letiště v Iráku, se ale hned daly do práce.

Prvně bylo třeba vyklidit a vyčistit alespoň část dráhy, aby mohly přistávat americké stroje. Teprve poté se rozběhla vlastní obnova jednoho z největších letišť v Japonsku.

Chvíli, kdy na ploše přistál první komerční letoun vyzdobený nápisem "Japonsko, vydrž", už si členové rekonstrukčního týmu nevychutnali. Odjeli pomáhat jinam.

Na rozdíl od zemětřesení v roce 1995 tentokrát Japonci americkou pomoc neodmítli. Naopak - uvítali ji.

"Bylo úžasné sledovat, jak rychle byli schopni odklízet trosky a vraky aut," cituje deník The New York Times plukovníka Makotu Kasamatsu z japonské jednotky civilní obrany, která s Američany spolupracovala.

Když 11. března přívalová vlna tsunami letiště Sendai zasáhla, bylo v areálu zhruba 1400 lidí. Černá vlna rázem smetla vše, co jí přišlo do cesty. 

O osudu letiště se dozvěděl velitel 313. jednotky zvlášních operací z Okinawy Robert P. Toth a rozhodl se pomoci. Všem prý bylo jasné, že je rekonstrukce letiště prioritou, ale nikomu se do toho nechtělo.

"To je naše poslání. Dostat se do místa neštěstí a opravit tam letiště. Nikdy předtím jsem ale takovou zkázu neviděl, ani v boji," vysvětluje jeden z celkem 260 mužů, kteří se na obnově Sendaie podíleli. 

Jde to i jinde

Rekonstrukční práce pomalu postupují i na dalších frontách. Železniční dopravce East Japan Railway Co podle serveru Japan Today ve středu obnovil spojení mezi prefekturami Aomori a Iwate. 

Brzy by měly začít jezdit vlaky i mezi městy Sendai a Fukušima.

Po masivním zemětřesení z 11. března o síle devíti stupňů Richterovy škály zaznamenaly seizmologické stanice stovky následných otřesů. Jedná se o nejhorší katastrofu v poválečných dějinách země. O život přišlo přes 13 tisíc lidí, více než 15 tisíc se jich však stále pohřešuje.

Dalších 141,5 tisíce lidí podle úřadů přebývá v provizorních podmínkách. Obnova země potrvá několik let a vyjde odhadem na více než 300 miliard dolarů (téměř 5,5 bilionů korun). 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy