Na Kubě obvinili disidenta z pokusu o vraždu. Podle obžaloby se pokusil přejet státního činitele

ČTK ČTK
11. 8. 2018 12:32
Šéf Vlasteneckého svazu Kuby José Daniel Ferrer byl vzat do předběžné vazby, podle kubánských disidentů se jedná o falešné obvinění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Havana - Kubánská policie obvinila z pokusu o vraždu disidenta a vůdce největší místní opoziční organizace Josého Daniela Ferrera. Šéf Vlasteneckého svazu Kuby (UNPACU) se podle vyšetřovatelů na začátku srpna pokusil přejet státního činitele z ministerstva vnitra. Informovala o tom agentura Reuters. Ferrer byl vzat do předběžné vazby.

Zástupce UNPACU Carlos Amel Oliva řekl, že incident se stal nedopatřením a že úředník byl jen lehce zraněn. Ferrer, který nemá řidičský průkaz, byl údajně s dalším členem svazu na cestě za svou dcerou, když se chopil volantu, aby si procvičil řízení. Úřední činitel v civilním oblečení mu pak náhodou vstoupil do cesty.

"Jde o falešné obvinění. Byli tam svědci, kteří potvrdí, že to byl úředník, kdo vkročil do vozovky," uvedl Oliva.

Propuštění disidenta požadovala tento týden americká vláda. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v pátek vyzvala úřady, aby umožnily opozičnímu vůdci setkat se s rodinou a právním zástupcem.

Komunistická vláda na Kubě považuje všechny členy opozice za agenty Spojených států. Policie je často i krátkodobě zadrží, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích.

Ferrer, který je jedním z nejaktivnější disidentů na východě ostrova, strávil za protirežimní činnost ve vězení osm let. V roce 2011 byl podmínečně propuštěn. Krátce nato založil Vlastenecký svaz Kuby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy