reklama
 
 

Na Kubě obvinili disidenta z pokusu o vraždu. Podle obžaloby se pokusil přejet státního činitele

11. 8. 2018 12:32
Šéf Vlasteneckého svazu Kuby José Daniel Ferrer byl vzat do předběžné vazby, podle kubánských disidentů se jedná o falešné obvinění.

Havana - Kubánská policie obvinila z pokusu o vraždu disidenta a vůdce největší místní opoziční organizace Josého Daniela Ferrera. Šéf Vlasteneckého svazu Kuby (UNPACU) se podle vyšetřovatelů na začátku srpna pokusil přejet státního činitele z ministerstva vnitra. Informovala o tom agentura Reuters. Ferrer byl vzat do předběžné vazby.

Zástupce UNPACU Carlos Amel Oliva řekl, že incident se stal nedopatřením a že úředník byl jen lehce zraněn. Ferrer, který nemá řidičský průkaz, byl údajně s dalším členem svazu na cestě za svou dcerou, když se chopil volantu, aby si procvičil řízení. Úřední činitel v civilním oblečení mu pak náhodou vstoupil do cesty.

"Jde o falešné obvinění. Byli tam svědci, kteří potvrdí, že to byl úředník, kdo vkročil do vozovky," uvedl Oliva.

Propuštění disidenta požadovala tento týden americká vláda. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v pátek vyzvala úřady, aby umožnily opozičnímu vůdci setkat se s rodinou a právním zástupcem.

Komunistická vláda na Kubě považuje všechny členy opozice za agenty Spojených států. Policie je často i krátkodobě zadrží, zejména proto, aby nemohli demonstrovat v ulicích.

Ferrer, který je jedním z nejaktivnější disidentů na východě ostrova, strávil za protirežimní činnost ve vězení osm let. V roce 2011 byl podmínečně propuštěn. Krátce nato založil Vlastenecký svaz Kuby.

autor: ČTK | 11. 8. 2018 12:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama