Lékař z frontové linie. Šéf wuchanské nemocnice podlehl koronaviru, město ho oslavuje

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 2. 2020 18:52
Přímo v epicentru nákazy koronaviru zemřel ředitel hlavní wuchanské nemocnice. Ve svých 51 letech podlehl tomuto agresivnímu onemocnění. V Číně už se nakazilo přes tři tisíce lékařů, šest z nich zemřelo. Ředitel nemocnice Liou Č’-ming je zatím nejvýše postaveným lékařem, který nákazu koronavirem Covid-19 nepřežil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Od začátku vedl soudruh Liou Č’-ming bez ohledu na svou osobní bezpečnost zdravotnický personál wuchanské nemocnice v první linii boje proti epidemii," uvedla zdravotní komise ve Wu-chanu k smrti lékaře. "Doktor Liou významně přispěl k boji našeho města za prevenci a kontrolu nového koronaviru," dodala.

Lékaři a zdravotnický personál jsou v Číně skutečně na frontové linii. Hlavně zpočátku dopláceli na to, že místní úřady koronavirus podceňovaly a nebezpečí navenek zlehčovaly. Když se nemoc začala šířit, nemocnice nejdříve nepřijímaly potřebná přísná opatření. 

Prvního lékaře, který na výskyt nového typu koronaviru upozorňoval, dokonce umlčela policie. Li Wen-liang se přitom jen snažil varovat své kolegy a nabádal je, aby používali ochranné roušky. Na začátku února sám na nákazu zemřel, a to přesto, že mu bylo teprve 34 let. Okamžitě se stal pro mnohé Číňany mučedníkem a symbolem pro kritiky režimu.

V době, kdy se o koronaviru ještě s jistotou nevědělo, zda se přenáší z člověka na člověka, přicházeli do nemocnic ve Wu-chanu lidé s kašlem, horečkou a příznaky připomínajícími obyčejnou chřipku. Brzy museli lékaři zařizovat izolovaná lůžka a karantény.

Čísla nemocných lékařů

Lékaři pracují ve 12hodinových směnách, mají nedostatek ochranných obleků a veškerých pomůcek. Ochranné brýle určené na jedno použití nosí opakovaně a tam, kde se dá, často improvizují. Protože například nemají dost potahů na boty, balí si je do igelitových sáčků. 

Minulý pátek Peking poprvé zveřejnil statistiky nakažených lékařů a nemocničního personálu. Podle nich se koronavirem nakazilo 1716 zdravotníků, z toho 1502 přímo ve Wu-chanu.

Dříve jedenáctimilionové město, které před karanténou opustila skoro polovina obyvatel, je epicentrem nákazy. Provincie Chu-pej, ve které leží, je nejhůře postižená. Bilance obětí tam podle posledních údajů vzrostla na 1789. Přes 80 procent ze všech nakažených pochází právě odtud.

Úmrtnost v provincii Chu-pej je skoro tříprocentní. Ve zbytku Číny činí 2,3 procenta. Celkem bylo k úternímu ránu nakaženo přes 72 tisíc lidí a více něž 1800 pacientů zemřelo.

Nebezpečí roste s věkem

V den, kdy zemřel ředitel nemocnice Liou Č’-ming, Čína vydala zatím nejobsáhlejší studii nového koronaviru Covid-19. Vychází z výzkumu celkem 70 tisíc případů, včetně potvrzených diagnoz, podezření na nákazu i asymptomatických pacientů, tedy těch, u kterých se neprojevily žádné příznaky. Výzkum provedlo a vydalo Čínské středisko pro kontrolu a prevenci onemocnění. A v podstatě tím potvrdilo to, co vědci o koronaviru už tušili.

Nemoc je méně nebezpečná než SARS či MERS. Více než 80 procent případů nakažení mělo jen mírný průběh. Nebezpečí ale roste s věkem. Nejnebezpečnější je nákaza pro seniory, pro lidi nad 80 let smrtelná. Na onemocnění podle studie zemře přes 14 procent nakažených starších 80 let.

Naopak nákaze nepodlehlo žádné dítě pod devět let. Ve skupině pacientů ve věku devět až 39 let je úmrtnost 0,2 procenta. Nemoc více ohrožuje na životě muže než ženy.

Riziko se podle nové studie také odvíjí od zdravotního stavu pacienta. Koronavirus je nebezpečný hlavně pro lidi s kardiovaskulárními onemocněními, cukrovkou, chronickým onemocněním plic a vysokým krevním tlakem.

Ze studie také vyšlo, že nakažených zdravotníků je více než tři tisíce, tedy mnohem více, než čínské úřady uvedly minulý týden.

Analýza statistik ukazuje, že epidemie dosáhla svého vrcholu mezi 23. a 26. lednem a tento týden je na ústupu. Počet nových případů v pevninské Číně oproti neděli mírně klesl, i počet úmrtí je nejnižší za poslední týden.

Shromažďování nakažených

To ale podle odborníků neznamená, že je nemoc na ústupu. Situace ve Wu-chanu vypovídá spíš o opaku. Desítky milionů Číňanů jsou stále v karanténě. Státní čínská média informují o domovních prohlídkách, které úřady ve městě provádějí. Účelem je najít a shromáždit všechny infikované obyvatele.

Každý člověk, u kterého úřady budou mít podezření na nákazu, se musí podrobit testům. Každý, kdo přišel do kontaktu s nakaženým, musí do karantény. Léky na kašel nebo snížení horečky se v místních lékárnách prodávají jen na občanský průkaz.

Podle čínského deníku Global Times se situace v provincii Chu-pej oproti zbytku země horší. Zpřísnilo se omezení dopravy a zavírají se veřejná místa.

Video: Drony v Číně kontrolují, jestli lidé nosí ochranné roušky

Čínské úřady se brání šíření koronaviru. Začaly používat drony s kamerou a megafonem. Lítají nad obyvateli a upozorňují na nedodržování pravidel. | Video: Global Times, CCTV
 

Právě se děje

Další zprávy