Zmizet z očí veřejnosti a marodit jen v soukromí. Stáří není problém, nemoci ale politici skrývají

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
18. 5. 2017 18:00
Světová média si povšimla únavy českého prezidenta Miloše Zemana, kterého na společné focení v Číně musel dovézt golfový vozík. Pro politiky jsou totiž kondice a pevné zdraví důležitou součástí politické moci. Franklin D. Roosevelt dbal na to, aby ho na invalidním vozíku vidělo co nejméně lidí. Donald Trump se během volební kampaně pyšnil lékařskou zprávou, kterou by mu mohli závidět i mnohem mladší lidé. Vladimir Putin si buduje image statného muže v nejlepší kondici a Fidel Castro se před smrtí raději vůbec neobjevoval na veřejnosti.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Šanghaj - Návštěva Číny Miloše Zemana zmohla. "Pan prezident tvrdě maká ve prospěch ČR," vysvětlil jeho mluvčí Jiří Ovčáček poté, co českého prezidenta na společné focení musel dovézt golfový vozík.

Že by se 72letý politik potýkal se zdravotními problémy, ale vyloučil. "F. D. Roosevelt vyhrál 2. světovou válku," napsal v tweetu s fotografií 32. amerického prezidenta sedícího v kolečkovém křesle.

Fotografií s Rooseveltem na invalidním vozíku ale existuje jen velmi málo. Tehdejší prezident dělal všechno pro to, aby ho veřejnost nevnímala jako nemocného muže.

K politické moci patří zdravý duch a dobrá kondice. Alespoň tak se tváří významní lídři a čelní představitelé většiny zemí světa. Od té doby, co se politici poprvé ocitli v hledáčku televizních kamer a fotoaparátů, jsou vzhled a fyzické vzezření nedílnou součástí jejich image.

Když se John F. Kennedy stal v roce 1961 americkým prezidentem, střídal v oválné pracovně vážně nemocného Dwighta Eisenhowera. Teprve 44letý Kennedy působil jako symbol mládí, zdraví a úspěchu. Televizní debata, ve které v očích diváků porazil po nemoci pobledlého, vyhublého, avšak lépe hovořícího Richarda Nixona, vešla do dějin.

Mladý prezident pak bral léky na Addisonovu chorobu, kterou trpěl, raději potají.

Letos v lednu se do Bílého domu naopak nastěhoval nejstarší nastupující prezident v historii USA.

Před samotnými volbami loni na podzim upozornil deník Washington Post na vysoký věk obou prezidentských kandidátů. Donaldu Trumpovi je 70 let a Hillary Clintonová je jen o dva roky mladší. Americký list tehdy nabízel úvahu nad tím, že zatímco rostoucí věk vrcholných politiků není pro moderní společnost problém, nalomené zdraví je naproti tomu stále něco, co se před zraky veřejnosti pečlivě skrývá.

Když Hillary Clintonová téměř omdlela na pietní akci 11. září v New Yorku, vyšlo až s několikadenním zpožděním najevo, že má zápal plic. Donald Trump zareagoval až neuvěřitelně příznivou lékařskou zprávou, kterou mu sepsal jeho osobní lékař.

Raději zmizet

Pevné zdraví je pro hlavu státu, která musí zvládat nespočet jednání, neustálé cestování a rozhodovat o chodu a budoucnosti země, nesmírně důležitou věcí. A vidí to tak i voliči. Příznaky slabosti je před nimi "třeba" skrývat.

Fidel Castro se posledních několik let před smrtí objevoval na veřejnosti jen velmi zřídka. Všichni věděli, že je vůdce revoluce starý, ale udržet v myslích obyvatel ostrova svobody obrázek vousatého statného muže v uniformě bylo důležité. Nemocný stařík v teplákové bundě se tak objevoval jen tehdy, bylo-li zapotřebí rozptýlit fámy o jeho smrti.

Před dvěma lety musel zprávy o vážné nemoci rozptylovat i ruský prezident Vladimir Putin, když "zmizel" na celých 11 dní. Putin si přitom buduje image silného muže v nejlepší kondici, který nemá problém s jízdou na koni, létáním na rogalu či lovem v divoké přírodě.

Téměř státním tajemstvím je také stav vůdce KLDR Kim Čong-una. Zatímco o životě obyvatel severokorejské republiky toho svět moc neví, Kimova přibývající kila se skrývají hůře. V roce 2014 se na veřejnosti neobjevil dokonce celých 40 dní, což dokonce vyvolalo spekulace o převratu.

Hendikep není slabost

Co se dnes ale zřejmě změnilo, je pohled na hendikep.

Že byl Franklin D. Roosevelt na vozíku, nebylo v době jeho vlády tak známé jako dnes. Informace o kolečkovém křesle, které musel kvůli obrně často používat, se během kampaně příliš nezmiňovala. Jakožto 32. americký prezident byl pak na vozíku zvěčněn jen několikrát a o svém lepšícím se stavu přesvědčoval spoluobčany krátkými záběry z procházek.

Ve světě však existují důkazy, že takové postižení dnes nemusí být překážkou. 

Letos v únoru v prezidentských volbách v Ekvádoru zvítězil Lenín Moreno, který je v důsledku zranění během násilného přepadení od 80. let upoutaný na kolečkové křeslo. Několik let bojoval za práva hendikepovaných v OSN a v roce 2012 byl tento 64letý politik za obhajobu lidí s fyzickým postižením dokonce nominován na Nobelovu cenu míru.

Také argentinská viceprezidentka Gabriela Michetti se po autonehodě v roce 1994 pohybuje pouze na invalidním vozíku. Stejně je na tom také například německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Hlavní je mentální způsobilost

Co však stále vyvolává vážné obavy, je psychický stav státníků. Když byl Ronald Reagan na počátku 90. let diagnostikován Alzheimerovou chorobou, média spekulovala, zda se u něj příznaky této nemoci neobjevovaly už na konci jeho funkčního období.

Letos během dubnové psychiatrické konferenci na Yaleově univerzitě skupina amerických psychiatrů varovala společnost před "vážnou mentální poruchou," kterou by podle nich mohl trpět Donald Trump. Podle listu The Independent tvrdili, že je paranoidní a trpí bludy. 

Odvolat prezidenta z důvodu údajné mentální nezpůsobilosti se podařilo v roce 1996 v Ekvádoru. Protože však nebyl špatný psychický stav v té době už silně nepopulárního Abdalá Bucarama nikdy oficiálně experty potvrzen, pravděpodobně se jednalo o politický manévr.

Nové otázky kolem Trumpovy způsobilosti zastávat úřad prezidenta se objevily znovu poté, co prezident prozradil tajné informace na schůzce s ruskou diplomacií. Znovu se tak potvrdilo, že zdravotní stav může být silná politická zbraň.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy