"Neuměli použít ani záchod." Rusové u Chersonu za sebou nechali tragikomickou spoušť

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
29. 10. 2022 7:00
Udávání pozic ruských vojsk nebo převoz přes řeku. Obyvatelé ukrajinské Chersonské oblasti popisují, jak pomáhali podporovat ukrajinské síly, zatímco ruská vojska region okupovala. Vesnici Archanhelske spolu s dalšími osvobodili ukrajinští vojáci při protiofenzivě Kyjeva. Mnoho obyvatel se do vesnice po odchodu ruských jednotek vrátilo.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Vesničané pomáhali ukrajinským vojákům nejrůznějšími způsoby. Oleksandr například popisuje, jak nahlašoval pohyb ruských jednotek. "Volal jsem své dceři do Kryvého Rogu, abych oznámil ruské pozice. Ona pak předala informaci někomu jinému," vysvětluje Ukrajinec. Anatolij zase podporoval ukrajinskou průzkumnou skupinu. "Přišli k řece. Pomohli jsme jim přejít směrem k Archanhelske. Počkali jsme, až vykonají svou práci, a pak jsme je převezli zpět přes řeku," dodává Ukrajinec.

Vesničan Anatolij také tvrdí, že usnadnil práci ukrajinským dělostřeleckým jednotkám. "Jel jsem se na kole podívat, kde jsou Rusové. Pak jsem jejich polohu ukázal na mapě ukrajinským jednotkám. Používali dron. Byl to dobrý pocit. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom pomohli našim vojákům," popisuje starší muž.

Místním ukradli auta a vyhodili je z domů

Podle reportérů, kteří oblast navštívili, existuje mnoho náznaků toho, že ruská armáda opustila dané pozice velmi rychle a pod silným tlakem. "Zanechala za sebou mnoho věcí. Jsou tu spací pytle, hrnky, bundy, vesty, možná i neprůstřelné vesty. Jednalo se o ruské předsunuté jednotky v Chersonské oblasti," říká reportér Rádia Svobodná Evropa Boris Sačalko.

Ruští vojáci za sebou zanechali také vyhořelá auta, která předtím ukradli místním obyvatelům. "Byli jako zvířata. Byli opilí nebo zfetovaní. Ukradli nám všechna auta," vysvětluje Ukrajinec. Některé obyvatele také ruské jednotky vyhodily z vlastních domů. "Řekli mi, abych vypadl z domu. Když přišli, tohle místo nebylo takto v troskách. Viděli záchod, ale ani nevěděli, jak ho použít. Prostě se vys*ali na podlahu a vodu ze záchodu používali na pití," doplňuje Oleksandr, jehož dům zasáhlo ukrajinské dělostřelectvo, které mířilo na ruské jednotky.

Ukrajinské síly v této oblasti postoupily už směrem k Chersonu, hlavnímu městu regionu. Obyvatelé říkají, že ukrajinské jednotky odvedly dobrou práci a "vykopaly ty parchanty odsud". "Začali jsme plakat, když jsme viděli ukrajinské vojáky. Objímali jsme je a líbali. Naši kluci to tady bombardovali, aby vyhnali ruské vojáky. Jsme šťastní, že nás osvobodili. Můžeme volně chodit po ulicích. Svoboda je to nejdůležitější. Jsme svobodní," uzavírá starší žena.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy