Chaos a destrukce. Kamera zachytila zničení ulice v Karabachu zakázanou pumou

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje bombardování jedné z ulic v hlavním městě Náhorního Karabachu, Stěpanakertu. Podle pozorovatelů z Amnesty International je na záběrech vidět dopad tzv. kazetových pum, jejichž použití zakazuje mezinárodní právo. Podle lidskoprávní organizace ázerbájdžánské síly použily munici M095 DPICM izraelské výroby. 
Shazování kazetových bomb na Karabach | Video: Twitter / Dr. Artyom Tonoyan

Amnesty International upozorňuje na to, že deset let starou úmluvu o nepoužívání kazetových bomb podepsalo víc než 100 států. Ázerbájdžán ani Arménie ale mezi signátáři dodnes nejsou.

Kazetové pumy se skládají z kontejneru, který je naplněn submunicí, nejčastěji v podobě menších exploziv či hořlavých látek. Ať už je taková bomba svržena z letadla či vystřelena ze země, výsledek je devastující: po otevření kazety se submunice rozptýlí do prostoru a po výbuchu likviduje vše, co jí stojí v cestě.

Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu ve středu ohlásilo dalších 40 mrtvých vojáků v současných bojích o tuto oblast ovládanou arménskými separatisty. Podle agentury Interfax tak stoupl počet obětí na straně Arménie od začátku bojů, tedy od 27. září, na 280 mrtvých. 

V současném boji se obě bojující strany obviňují z ohrožování civilistů, a to zejména ve středisku území Stěpanakertu, který je domovem 50 000 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Varovné sirény poprvé zazněly také na severu Izraele, Tel Aviv odklání lety

V noci na čtvrtek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

Boje začaly po nepokojích v Jeruzalému v pondělí večer raketovou palbou z Pásma Gazy na Izrael, který pak zahájil masívní vojenskou operaci proti skupinám Hamás a Islámský džihád. O život přišlo podle zatím poslední bilance přes 70 lidí a stovky utrpěly zranění. Po celém Izraeli pokračují potyčky a násilnosti mezi místními Židy a Araby. Policie kvůli nim zadržela téměř 400 lidí. Většina obětí je na palestinské straně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy