Na Kafkovy rukopisy má nárok knihovna v Jeruzalémě, rozhodl izraelský nejvyšší soud

ČTK ČTK
8. 8. 2016 20:20
Vzácné rukopisy pražského rodáka a spisovatele Franze Kafky budou patřit Národní knihovně v Jeruzalémě, rozhodl izraelský nejvyšší soud. Rukopisy z pozůstalosti Kafkova přítele a vydavatele jeho děl Maxe Broda si nárokovali jeho dědici. V roce 2012 soud rozhodl, že sbírku Kafkových rukopisů musí rodina vydat knihovně, a toto rozhodnutí potvrdil i loni.
Franz Kafka
Franz Kafka | Foto: Aktuálně.cz

Jeruzalém - V dlouholetém sporu o vlastnictví vzácných rukopisů pražského rodáka a spisovatele Franze Kafky izraelský nejvyšší soud definitivně rozhodl ve prospěch Národní knihovny v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na soudní zdroj.

Rukopisy z pozůstalosti Kafkova přítele a vydavatele jeho děl Maxe Broda si nárokovali jeho dědici. Jejich odvolání proti dřívějším verdiktům ve prospěch knihovny ale nejvyšší soud v neděli zamítl.

Spor o dokumenty, které si nárokovaly dcery Brodovy sekretářky Esther Hoffeové, se táhl od roku 2009. V roce 2012 soud rozhodl, že sbírku Kafkových rukopisů musí rodina vydat knihovně, a toto rozhodnutí potvrdil i loni.

Dcery Esther Hoffeové tvrdily, že rukopisy jsou právoplatným dědictvím po matce, která dělala Brodovi v Palestině sekretářku poté, co v roce 1939 uprchl z Prahy před nacisty. Národní knihovna však v procesu argumentovala po celou dobu tím, že Kafkův přítel Brod, který zemřel v roce 1968, odkázal ve své závěti prostřednictvím Hoffeové rukopisy právě jí.

Rukopis románu Proces prodala Hoffeová za dva miliony dolarů, v aukcích skončily i jiné dokumenty. "Max Brod by si nepřál, aby byl jeho majetek prodán za nejvyšší cenu, ale aby zaujal patřičné místo v literárním a kulturním svatostánku," uvádí se podle agentury AFP v rozhodnutí nejvyššího soudu.

 

Právě se děje

Další zprávy