Na jihu USA zemřelo již druhé dítě guatemalských migrantů, osmiletý chlapec

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2018 23:22
Na jihu Spojených států zemřel v nemocnici osmiletý chlapec z Guatemaly, jehož spolu s otcem zadržela americká pohraniční stráž po přechodu hranice z Mexika. Informoval o tom americký úřad pro ochranu hranic. Tento měsíc jde již o druhé úmrtí dítěte z Guatemaly, které zadržely americké migrační úřady.
Zemřelý chlapce je již druhé dítě z Guatemaly, jež zahynulo po přechodu hranice do USA v nemocnici. První byla sedmiletá dívka, jejíž tělo vrátili do domovské vesnice, kde se s ní lidé rozloučili.
Zemřelý chlapce je již druhé dítě z Guatemaly, jež zahynulo po přechodu hranice do USA v nemocnici. První byla sedmiletá dívka, jejíž tělo vrátili do domovské vesnice, kde se s ní lidé rozloučili. | Foto: Reuters

Osmiletý chlapec zemřel v noci na úterý v nemocnici ve městě Alamogordo ve státě Nové Mexiko. Chlapec se svým otcem navštívil nemocnici v pondělí s tím, že je zřejmě nemocný. Lékaři mu předepsali léky na nachlazení a horečku a z nemocnice ho propustili. Týž den večer tam byl chlapec hospitalizován a několik hodin nato zemřel.

Příčinu smrti místní úřady neuvedly. O úmrtí byla informována i guatemalská vláda.

Guatemalské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že vyzvalo americké úřady, aby oba případy úmrtí dětí důkladně vyšetřily. Osmiletý chlapec podle guatemalského ministerstva vstoupil na americké území se svým otcem 18. prosince přes přechod El Paso a 23. prosince byli oba umístěni do střediska pohraniční stráže ve městě Alamogordo. Ministerstvo rovněž uvedlo, že poslalo do města guatemalského konzula, aby promluvil s otcem zemřelého chlapce a zjistil "jeho verzi událostí".

Dívka byla dehydrovaná

Agentura AP připomněla, že 8. prosince v nemocnici v El Pasu ve státě Nové Mexiko sedmiletá holčička rovněž z Guatemaly. Stalo se tak dva dny poté, co ji a jejího otce spolu s dalšími migranty po nezákonném překročení americko-mexické hranice zadržela pohraniční stráž.

Dívka byla do nemocnice převezena kvůli tomu, že měla horečku a zvracela. Podle prvních informací byla dehydrovaná. Zatím ale není jasné, zda byla nemocná či zda k jejímu zdravotnímu stavu přispěla i dlouhá cesta, kterou s otcem absolvovala z Guatemaly za lepším životem v USA. Předmětem vyšetřování je i to, zda mohly americké imigrační úřady smrti dívky zabránit. Její tělo bylo v neděli vráceno rodině v Guatemale, otec zůstal zatím v USA.

V mexických pohraničních městech Tijuana - které leží u amerického San Diega - a Ciudad Juárez - které je u amerického El Pasa - teď pobývá několik tisíc migrantů. V posledních třech měsících tam dorazili zejména z Hondurasu, ale také z Guatemaly a Salvadoru. Z těchto zemí utíkají před chudobou a kriminalitou, aby žádali o azyl v USA.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy, neoficiální příměří se hroutí

Izraelské letectvo obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na ostřelování raketami, jímž palestinská radikální skupina porušila příměří dohodnuté ve čtvrtek. Informovala o tom v noci na pátek izraelská armáda. Podle agentury AP oznámení nasvědčuje tomu, že neoficiální příměří vyhlášené před téměř 24 hodinami se hroutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy