Jeden z nejpozoruhodnějších tankových soubojů. To není běžné, shodují se analytici

lis lis
1. 10. 2023 8:45
Drony natočily dramatický souboj tankové bitvy na jihu Ukrajiny. Ukrajinský tank T-64BV zblízka střílel pravděpodobně do ruského tanku T-72B3. Takové tankové souboje na krátkou vzdálenost ve válce na Ukrajině nebývají běžné, upozorňují analytici.
Na jihu Ukrajiny došlo k neobvyklé bitvě tanků na krátkou vzdálenost | Video: Twitter/Defense of Ukraine

Na videu je vidět, jak ukrajinský tank zpoza stromů vypálil dvě střely za sebou do boku ruského tanku a tím ho znehybnil. Z poklopů vozidla se pak začal valit bílý dým, což mohlo znamenat, že došlo k průniku jeho pancéřové korby. Ukrajinský tank poté odjel podél stromů pryč od svého protivníka.

Situaci natočily nejméně dva drony z různých úhlů. I když oficiální stránky ukrajinského ministerstva tvrdí, že ukrajinský tank zaútočil na ruský T-72B3, některé jiné zdroje uvádějí, že šlo naopak o tank T-90.

Podobné bitvy na krátkou vzdálenost na Ukrajině jsou výjimkou. Podle zprávy Královského institutu Spojených služeb (Royal United Services Institute) se tanky používají především jako doplňkové dělostřelecké zbraně pro nepřímou palbu dlouhého dosahu, prostředky palebné podpory středního dosahu a jako obrněná podpora pro přepadové operace. Pokud dochází ke střetům na krátkou vzdálenost, obvykle se odehrávají v okruhu nejblíže jednoho kilometru.

Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že záběry natočily drony 128. horské útočné brigády. Pravděpodobně byly pořízeny na jihu Ukrajiny s tím, že některé zdroje uvádějí Záporožskou oblast, jiné Chersonskou.

Kdy k ojedinělé tankové bitvě došlo, není jisté. Video, kde je souboj tanků vidět v detailnějším záběru, se na sociálních sítích objevilo už loni v říjnu. Podle některých odborníků k souboji došlo právě loni v létě či na podzim.

Druhé video, kde je tanková bitva vidět z větší dálky, se na některých zahraničních zpravodajských serverech objevilo až nyní. Na sociální síti X (dříve Twitter) ho před pár dny sdílel i oficiální profil ukrajinského ministerstva obrany. Přesný čas pořízení záběrů nebylo možné ověřit.

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony

Ukrajinci zničili drahý ruský tank T-90 levnými čínskými drony. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Defence of Ukraine
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy