Jeden z vlaků zřejmě nejel podle jízdního řádu. Nejméně 25 lidí čelní srážku nepřežilo

První dva vozy obou vlaků byly při srážce zcela zničeny.
Na jednokolejné trati mezi městy Corato a Andria na jihu Itálie se čelně srazily dva rychle jedoucí osobní vlaky.
Vlaky se střetly v polích mimo město. Na místo dorazily desítky záchranných týmů. Původní zprávy hovořily o čtyřech obětech, počet mrtvých ale rychle stoupá.
První dva vagony byly při srážce zcela zničeny. Záchranáři museli trosky rozřezávat, aby z nich vysvobodili uvízlé pasažéry.
Zraněných jsou desítky.
Foto: Reuters
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2016 23:01
V jihoitalské Apulii se v úterý krátce před polednem srazily vlaky. Podle informací italské agentury ANSA zemřelo nejméně 25 cestujících. Regionální nemocnice přijaly 50 zraněných, z nichž stav pěti je kritický. Neštěstí se stalo na regionální trati mezi městy Ruvo di Puglia a Corato. Linkou podle listu La Repubblica cestuje obvykle mnoho lidí. Každý z vlaků měl čtyři vagony. Na místě jsou sanitky a hasiči. Záchranné služby se snaží vysvobodit cestující z poničených vagónů. České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace, že by mezi mrtvými byli také Češi.

Řím - Příčinou železničního neštěstí, při němž na jihu Itálie zemřelo nejméně dvacet pět lidí, je zřejmě lidská chyba. Tvrdí to italská televize TgNorba 24.

Jeden z vlaků vjel na jednokolejnou trať předčasně, uvedla. Nedržel se jízdního řádu.

Na místě zůstalo 50 raněných, pět lidí je v kritickém stavu. Okolní nemocnice vyzvaly místní obyvatele, aby přišli darovat krev.

Neštěstí se stalo v půl dvanácté dopoledne na regionální trati mezi městy Ruvo di Puglia a Corato. Na lince, kterou podle listu La Repubblica cestuje obvykle mnoho lidí.

"Je to stejná katastrofa, jako kdyby se zřítilo letadlo," píše na Facebooku starosta Corata Massimo Mazzilli.

České ministerstvo zahraničí nemá žádné informace, že by mezi mrtvými byli Češi.

"Zatím nemáme zprávy o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými byli Češi, bližší informace očekáváme kolem páté hodiny odpoledne," řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva. Podle ní je česká ambasáda v Římě v kontaktu s místními úřady a policií.

Trosky jsou rozesety po okolí

Podle mluvčího hasičů Lucy Cariho jsou záchranné práce obtížné. Vlaky se srazily v polích mimo město. "Na místě jsou desítky záchranných týmů," uvedl.

Na místě byl zřízen i provizorní tábor první pomoci.

Trosky vagónů jsou rozesety po okolí. Svědci agentuře ANSA popsali, že kusy plechu z prvních dvou vagonů se při srážce rozlétly od místa střetu.

Každý z vlaků měl čtyři vagony, první dva vozy z obou vlaků byly při srážce zcela zničeny. Z ostatních vagónů se záchranáři snažili cestující vyprostit.

Podle informací BBC se podařilo vysvobodit malé dítě, které bylo okamžitě letecky přepraveno do nemocnice.

Místo nehody.
Místo nehody. | Foto: ČTK

Na lince na sever od Bari projede každý den na 200 vlaků. Příčina nehody zatím není oficiálně známa. Soukromá společnost Ferromtraviaria, jíž oba vlaky patří, uvedla, že příčina nehody se stále vyšetřuje.

Italský premiér Matteo Renzi, který na místo neštěstí večer dorazil, vyjádřil pozůstalým soustrast a slíbil vyšetřit příčiny neštěstí i to, kdo za něj nese odpovědnost. Už odpoledne na jih Itálie přijel ministr dopravy Graziano Delrio, který řekl, že bude ustavena vyšetřovací komise. Pozůstalým kondoloval také prezident Sergio Mattarella.

"Nezastavíme se, dokud nezjistíme, co se stalo," řekl podle listu The Guardian novinářům.

Srážka patří mezi jedno z nejhorších vlakových neštěstí v Evropě za posledních deset let. Nejvíce mrtvých si vyžádalo před třemi lety vykolejení rychlovlaku poblíž španělského města Santiago de Compostela. Při nehodě zemřelo 79 lidí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy