Brazílie hlásí po protržení důlní nádrže desítky obětí, stovky lidí se pohřešují

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2019 22:33
Brazilští záchranáři po protržení odpadní nádrže dolu na železnou rudu našli již 34 mrtvých. Oznámil to hasičský sbor státu Minas Gerais, kde k neštěstí došlo. Stovky lidí se ale stále pohřešují a pátrání pokračuje. Podle hasičů bylo 23 lidí hospitalizováno. Podle dřívějších prohlášení je nezvěstných asi 300 a 46 osob bylo nalezeno živých. Tato čísla v novém prohlášení nebyla aktualizována, napsala agentura Reuters.
Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. Záchranáři našli sedm těl obětí.
Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. Záchranáři našli sedm těl obětí. | Foto: Reuters

Guvernér státu Minas Gerais Romeu Zema dnes novinářům řekl, že je velmi malá šance, že záchranáři najdou v troskách domů zaplavených bahnem živé. "Pravděpodobně nalezneme už pouze mrtvé," uvedl guvernér. Později také prohlásil, že viníci budou příkladně potrestáni. Jde totiž už o druhou podobnou katastrofu za tři roky v tomto státě. V listopadu 2015 se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku.

Provozovatelem dolu na železnou rudu u města Brumadinho, v němž se v pátek protrhla jedna odpadní nádrž, je brazilská společnost Vale. Ta byla spoluvlastníkem dolu, kde se stalo neštěstí v roce 2015. Tehdy vyteklo do okolí asi 60 milionů kubických metrů odpadního kalu. Nádrž, která se protrhla v pátek, měla kapacitu bezmála 12 milionů kubických metrů (což jsou zhruba dvě Máchova jezera). Podle místních médií ale odpad z protržené nádrže zaplavil další nádrž, která sice zůstala nepoškozená, ovšem přetekla.

Příčina protržení nádrže, která fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. V místním tisku se ale objevily spekulace, že už v prosinci se hovořilo o riziku protržení.

Server BBC dnes také citoval místní obyvatele, podle nichž nefungoval poplašný systém. "Dostali jsme sice školení, jak se máme v takové situaci chovat, jak se evakuovat, ale když nefungoval alarm, nemohli jsme to udělat," postěžovala si jedna z místních. Výkonný ředitel firmy Vale Fabio Schvartsman prohlásil, že události se zřejmě seběhly tak rychle, že se alarm nestačil spustit.

Postiženou oblast si dnes z letadla prohlédl brazilský prezident Jair Bolsonaro spolu s místním guvernérem Zemou a několika ministry brazilské vlády. Ministr životního prostředí Ricardo Salles novinářům řekl, že firma Vale dostane pokutu 250 milionů realů (asi 1,5 miliardy Kč). Vláda státu Minas Gerais také zřídila tým, který má monitorovat vodu v řece Paraopeba.

V době katastrofy byly v areálu asi tři stovky zaměstnanců, z nichž zhruba sto se již našlo.
V době katastrofy byly v areálu asi tři stovky zaměstnanců, z nichž zhruba sto se již našlo. | Foto: Reuters

Mezi nezvěstnými je podle agentury Reuters stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, skrz niž se proud bahna prohnal. "Zhruba 100 až 150 pohřešovaných se nacházelo v komplexu přehrady," informovali hasiči. Bahno rovněž zaplavilo část obce Vila Ferteco, která leží nedaleko dolu. Zničena byla také část úrody fazolí na místních polích. Preventivně byly evakuovány i některé čtvrti města Brumadinho a minimálně jedna vesnice v okolí řeky Paraopeba.

Deník O Globo dnes uvedl, že první identifikovanou obětí je mladá lékařka, která pro důlní společnost pracovala dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy