Brazílie hlásí po protržení důlní nádrže desítky obětí, stovky lidí se pohřešují

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2019 22:33
Brazilští záchranáři po protržení odpadní nádrže dolu na železnou rudu našli již 34 mrtvých. Oznámil to hasičský sbor státu Minas Gerais, kde k neštěstí došlo. Stovky lidí se ale stále pohřešují a pátrání pokračuje. Podle hasičů bylo 23 lidí hospitalizováno. Podle dřívějších prohlášení je nezvěstných asi 300 a 46 osob bylo nalezeno živých. Tato čísla v novém prohlášení nebyla aktualizována, napsala agentura Reuters.
Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. Záchranáři našli sedm těl obětí.
Příčiny neštěstí zatím nejsou známy. Záchranáři našli sedm těl obětí. | Foto: Reuters

Guvernér státu Minas Gerais Romeu Zema dnes novinářům řekl, že je velmi malá šance, že záchranáři najdou v troskách domů zaplavených bahnem živé. "Pravděpodobně nalezneme už pouze mrtvé," uvedl guvernér. Později také prohlásil, že viníci budou příkladně potrestáni. Jde totiž už o druhou podobnou katastrofu za tři roky v tomto státě. V listopadu 2015 se protrhla odpadní nádrž u města Mariana a voda a bahno zaplavily několik vesnic. Tehdy zemřelo 19 lidí a toxické bahno znečistilo řeku.

Provozovatelem dolu na železnou rudu u města Brumadinho, v němž se v pátek protrhla jedna odpadní nádrž, je brazilská společnost Vale. Ta byla spoluvlastníkem dolu, kde se stalo neštěstí v roce 2015. Tehdy vyteklo do okolí asi 60 milionů kubických metrů odpadního kalu. Nádrž, která se protrhla v pátek, měla kapacitu bezmála 12 milionů kubických metrů (což jsou zhruba dvě Máchova jezera). Podle místních médií ale odpad z protržené nádrže zaplavil další nádrž, která sice zůstala nepoškozená, ovšem přetekla.

Příčina protržení nádrže, která fungovala od roku 1976 a nyní už byla vyřazována z provozu, není známá. Firma se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. V místním tisku se ale objevily spekulace, že už v prosinci se hovořilo o riziku protržení.

Server BBC dnes také citoval místní obyvatele, podle nichž nefungoval poplašný systém. "Dostali jsme sice školení, jak se máme v takové situaci chovat, jak se evakuovat, ale když nefungoval alarm, nemohli jsme to udělat," postěžovala si jedna z místních. Výkonný ředitel firmy Vale Fabio Schvartsman prohlásil, že události se zřejmě seběhly tak rychle, že se alarm nestačil spustit.

Postiženou oblast si dnes z letadla prohlédl brazilský prezident Jair Bolsonaro spolu s místním guvernérem Zemou a několika ministry brazilské vlády. Ministr životního prostředí Ricardo Salles novinářům řekl, že firma Vale dostane pokutu 250 milionů realů (asi 1,5 miliardy Kč). Vláda státu Minas Gerais také zřídila tým, který má monitorovat vodu v řece Paraopeba.

V době katastrofy byly v areálu asi tři stovky zaměstnanců, z nichž zhruba sto se již našlo.
V době katastrofy byly v areálu asi tři stovky zaměstnanců, z nichž zhruba sto se již našlo. | Foto: Reuters

Mezi nezvěstnými je podle agentury Reuters stovka zaměstnanců dolu, kteří v době neštěstí obědvali v jídelně, skrz niž se proud bahna prohnal. "Zhruba 100 až 150 pohřešovaných se nacházelo v komplexu přehrady," informovali hasiči. Bahno rovněž zaplavilo část obce Vila Ferteco, která leží nedaleko dolu. Zničena byla také část úrody fazolí na místních polích. Preventivně byly evakuovány i některé čtvrti města Brumadinho a minimálně jedna vesnice v okolí řeky Paraopeba.

Deník O Globo dnes uvedl, že první identifikovanou obětí je mladá lékařka, která pro důlní společnost pracovala dva roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy