Na jihu Brazílie se konalo nezávazné referendum o nezávislosti, voliči hlasovali ve třech státech

ČTK ČTK
8. 10. 2017 5:46
Voliči ve třech státech na jihu Brazílie v neformálním referendu hlasovali o tom, zda se chtějí od země odtrhnout a vytvořit nový stát. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Brazilská ústava s případným rozdělením země nepočítá a jen málo Brazilců si myslí, že separatisté uspějí. Referendum zorganizovalo hnutí O Sul é o Meu País (Jih je mou zemí) ve více než 1000 obcí ve státech Rio Grande do Sul, Santa Catarina a Paraná. Mluvčí hnutí Celso Deucher doufá, že se pro nezávislost podaří získat tři miliony hlasů. Voliči ve městě Curitiba, metropoli státu Paraná, místním médiím řekli, že je zklamala federální vláda a korupční skandál, který se dotýká špiček politiky i obchodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy