Na jihu Brazílie se konalo nezávazné referendum o nezávislosti, voliči hlasovali ve třech státech

ČTK ČTK
8. 10. 2017 5:46
Voliči ve třech státech na jihu Brazílie v neformálním referendu hlasovali o tom, zda se chtějí od země odtrhnout a vytvořit nový stát. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Brazilská ústava s případným rozdělením země nepočítá a jen málo Brazilců si myslí, že separatisté uspějí. Referendum zorganizovalo hnutí O Sul é o Meu País (Jih je mou zemí) ve více než 1000 obcí ve státech Rio Grande do Sul, Santa Catarina a Paraná. Mluvčí hnutí Celso Deucher doufá, že se pro nezávislost podaří získat tři miliony hlasů. Voliči ve městě Curitiba, metropoli státu Paraná, místním médiím řekli, že je zklamala federální vláda a korupční skandál, který se dotýká špiček politiky i obchodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 3 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy