reklama
 
 

Španělské pláže zaplavily desítky žahavých "medúz". Některá místa museli uzavřít

21. 5. 2018 17:03
Španělské pláže zaplavily žahavé "medúzy" měchýřovky portugalské | Video: Jellyfish Research South Spain |  00:16
Pro člověka je žahnutí měchýřovky portugalské bolestivé, avšak málokdy smrtelné. U někoho může její jed vyvolat alergickou reakci.

Alicante (Španělsko) - Úřady několika měst na jihovýchodním pobřeží Španělska nařídily uzavřít některé pláže. V předchozím týdnu se tam objevily desítky měchýřovek portugalských, informoval deník El Mundo. Žahnutí tohoto živočicha, který vypadá jako medúza, je totiž jedovaté a slabším jedincům může způsobit vážné problémy, výjimečně i smrt.

Některé pláže v provincii Alicante pouze vyvěsily varovné červené praporky, jiné pláže úřady nechaly uzavřít. Jedna z radních města Alicante ale upozornila, že opatření jsou preventivní kvůli "neobvyklé situaci", a vyzvala média, aby nevytvářela paniku.

Měchýřovku portugalskou do Středomoří občas přinesou mořské proudy z Atlantiku, po několika týdnech ale její kolonie opět zmizí.

Deník El Mundo v pondělí napsal, že o víkendu byl do nemocnice převezen jedenáctiletý chlapec, kterého měchýřovka žahla do předloktí na pláži u města Elche. Podle španělských médií je už chlapec v pořádku doma.

Měchýřovka portugalská, nazývaná též "portugalská galéra", je zástupcem žahavců. Její tělo se skládá ze vzdušného měchýře a dlouhých chapadel, která dosahují až 30 metrů.

Ve Středozemním moři není obvyklá, nejčastěji se vyskytuje v teplých a tropických mořích Atlantiku, Indickém oceánu, Karibském moři a Pacifiku. Ke španělskému pobřeží se měchýřovka portugalská dostala minulý měsíc z Atlantiku.

Pro člověka je žahnutí měchýřovky portugalské bolestivé, avšak málokdy smrtelné. U někoho může její jed vyvolat alergickou reakci.

autor: ČTK | 21. 5. 2018 17:03

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama