Na ISS dorazili noví kosmonauti: Rus, Američanka, Ital

ČTK ČTK
29. 5. 2013 7:00
Loď na stanici ve výšce 410 km přistála už po šesti hodinách letu
Mezinárodní vesmírná stanice.
Mezinárodní vesmírná stanice. | Foto: Reuters

ISS (oběžná dráha) - Kosmická loď Sojuz TMA-09M s tříčlennou posádkou ve středu po necelých šesti hodinách od startu z kosmodromu Bajkonur zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Plavidlo se spojilo s orbitální stanicí zhruba ve 4:10 SELČ, zhruba 400 kilometrů nad jižní částí Tichého oceánu. Všechno šlo velmi hladce," konstatoval komentátor Kelly Humphries na televizi NASA. Z kazašské stepi sojuz odstartoval v úterý ve 22:31 SELČ.

Na palubě sojuzu k ISS dorazili Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a italský kosmonaut Luca Parmitano.

Na orbitálním komplexu doplní stávající posádku, Rusy Pavla Vinogradova a Alexandra Misurkina a amerického astronauta Chrise Cassidyho. Ti se mají z ISS vrátit v srpnu.

Loď na ISS, která se nachází ve výšce kolem 410 kilometrů, přistála už po šesti hodinách letu. Šlo teprve o druhý takový "expresní let". Dříve pouť na kosmickou stanici trvala téměř dva dny.

Novou trojici na oběžné dráze čeká řada vědeckých experimentů. Jejich návrat na Zemi je naplánován na listopad.

Let, který se zapsal do historie:

Pro 36letého Itala Parmitana, kterého vyslala Evropská vesmírná agentura (ESA), jde o první pobyt ve vesmíru. Major italského letectva původně studoval politologii a mezinárodní právo na univerzitě v Neapoli, informovala agentura Reuters.

Ruské sojuzy jsou po předloňském ukončení programu amerických raketoplánů jediným prostředkem pro vynášení lidských posádek na oběžnou dráhu kolem Země. Americká firma SpaceX však vyvíjí vesmírné plavidlo, které by časem mohlo ruské stroje nahradit.

 

Právě se děje

Další zprávy