Investigativní novináři zveřejnili další data ke kauze Panamských dokumentů, přibyla i česká jména

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 5. 2016 22:28
Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) dnes rozšířilo svou databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje. Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s Českou republikou 139 offshorových společností, 36 adres a 36 lidí, nyní je to 173 společností, 233 českých adres a 272 lidí. Konsorcium však upozorňuje, že publikována byla hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters, Thinkstock, Aktuálně.cz

New York - Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) dnes rozšířilo svou databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje, přidáno bylo více než 200 000 firem a společností z kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers).

Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s Českou republikou 139 offshorových společností, 36 adres a 36 lidí, nyní je to 173 společností, 233 českých adres a 272 lidí.

ICIJ se zveřejněním databáze zároveň upozorňuje, že publikována byla hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.

Databáze uvádí vedle společností vytvořených v daňových rájích vedle jmen a adres, ke kterým majetkové stopy vedou, ale také názvy firem a jména prostředníků, kteří s ustavením offshorových subjektů pomáhali. Zpravidla jsou to právní kanceláře, které jménem svého klienta vznik společnosti řešily. Zveřejněny naopak nebyly záznamy z bankovních účtů či korespondence. Samotné uvedení na seznamu automaticky neznamená, že daná osoba se dopustila protiprávního jednání. To připomíná i ICIJ.

Kauza Panamské dokumenty (Panama Papers) vypukla 3. dubna, když několik předních světových médií začalo zveřejňovat informace z více než 11,5 milionu dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca, ze kterých vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Právní společnost Mossack Fonseca jakákoli pochybení popírá a tvrdí, že se stala obětí hackerů. Hájí se také tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Dokumenty se týkají i desítek prominentních politiků a byznysmenů. Kvůli kauze rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshorovému investičnímu fondu svého otce. Cameron veškerá obvinění odmítl a zdůraznil, že veškeré aktivity jeho rodiny byly v souladu se zákony.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy