Na hranicích Íránu a Turecka udeřilo zemětřesení. Zahynulo nejméně devět lidí

ČTK ČTK
23. 2. 2020 9:31
Oblast na hranicích mezi Íránem a Tureckem v neděli ráno zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně. Informovalo o tom Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC). V turecké provincii Van zahynulo nejméně devět lidí, dalších 37 lidí utrpělo zranění, z toho osm lidí je v kritickém stavu, jak uvedl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Na íránské straně hranic je zraněných nejméně 40.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Škody hlásí desítky íránských i tureckých měst a obcí a je pravděpodobné, že počet obětí ještě vzroste. Podle EMSC se ohnisko otřesů nacházelo v hloubce pěti kilometrů asi 160 kilometrů západně od íránského Tabrízu a 100 kilometrů východně od tureckého města Van. Podle stanice TRT zemětřesení v Turecku poničilo přes 40 obcí.

"Zkáza způsobila ztrátu lidských životů. Zničené jsou čtyři vesnice," citovala agentura AP guvernéra turecké provincie Van Mehmeta Bilmeze. Záběry tureckých televizí ukazovaly zničené budovy a lidi, kteří se pokoušeli odstranit trosky lopatami i holýma rukama. V reportážích bylo vidět i desítky lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou a seděli na zasněžených, troskami posetých ulicích zabalení do dek.

"Naše záchranné týmy už míří na místo. Zatím nemáme žádné informace o škodách nebo obětech v řídce obydlené oblasti provincie Západní Ázerbájdžán," citovala agentura Reuters vyjádření íránského představitele pro státní televizi.

Podle ministra Soylua jsou mezi tureckými oběťmi zemětřesení nejméně tři děti.

V Íránu otřesy zasáhly poměrně řídce obydlenou oblast v provincii Západní Ázerbájdžán. Agentura Reuters citovala představitele státní správy, podle nějž materiální škody hlásí čtyři desítky měst a obcí, otřesy tam podle něj zničily "deset až 100 procent" domů. Agentura AFP s odvoláním na mluvčího íránské záchranné služby uvedla, že země zatím registruje čtyři desítky zraněných.

Turecko leží na rozhraní několika litosférických desek a nachází se tam několik zlomů, zemětřesení tam jsou proto častá. Naposledy koncem ledna zemětřesení o síle 6,8 stupně v provinciích Elazig a Malatya na východě země připravilo o život 41 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy