Na hranicích Íránu a Turecka udeřilo zemětřesení. Zahynulo nejméně devět lidí

ČTK ČTK
23. 2. 2020 9:31
Oblast na hranicích mezi Íránem a Tureckem v neděli ráno zasáhlo zemětřesení o síle 5,7 stupně. Informovalo o tom Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC). V turecké provincii Van zahynulo nejméně devět lidí, dalších 37 lidí utrpělo zranění, z toho osm lidí je v kritickém stavu, jak uvedl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Na íránské straně hranic je zraněných nejméně 40.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Škody hlásí desítky íránských i tureckých měst a obcí a je pravděpodobné, že počet obětí ještě vzroste. Podle EMSC se ohnisko otřesů nacházelo v hloubce pěti kilometrů asi 160 kilometrů západně od íránského Tabrízu a 100 kilometrů východně od tureckého města Van. Podle stanice TRT zemětřesení v Turecku poničilo přes 40 obcí.

"Zkáza způsobila ztrátu lidských životů. Zničené jsou čtyři vesnice," citovala agentura AP guvernéra turecké provincie Van Mehmeta Bilmeze. Záběry tureckých televizí ukazovaly zničené budovy a lidi, kteří se pokoušeli odstranit trosky lopatami i holýma rukama. V reportážích bylo vidět i desítky lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou a seděli na zasněžených, troskami posetých ulicích zabalení do dek.

"Naše záchranné týmy už míří na místo. Zatím nemáme žádné informace o škodách nebo obětech v řídce obydlené oblasti provincie Západní Ázerbájdžán," citovala agentura Reuters vyjádření íránského představitele pro státní televizi.

Podle ministra Soylua jsou mezi tureckými oběťmi zemětřesení nejméně tři děti.

V Íránu otřesy zasáhly poměrně řídce obydlenou oblast v provincii Západní Ázerbájdžán. Agentura Reuters citovala představitele státní správy, podle nějž materiální škody hlásí čtyři desítky měst a obcí, otřesy tam podle něj zničily "deset až 100 procent" domů. Agentura AFP s odvoláním na mluvčího íránské záchranné služby uvedla, že země zatím registruje čtyři desítky zraněných.

Turecko leží na rozhraní několika litosférických desek a nachází se tam několik zlomů, zemětřesení tam jsou proto častá. Naposledy koncem ledna zemětřesení o síle 6,8 stupně v provinciích Elazig a Malatya na východě země připravilo o život 41 lidí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy