Zabili jste migranta, obvinilo Bělorusko litevské bezpečnostní složky. Ty to odmítají

ČTK ČTK
28. 11. 2021 13:59
Běloruská pohraniční stráž uvedla, že u hranic s Litvou našla ve spacáku mrtvého migranta, který měl na těle stopy po bití. Bělorusko obvinilo litevské bezpečnostní složky, že ho tam odhodily. Litevská ostraha hranic tvrdí, že o žádném incidentu neví a migranti se na zmíněném místě nepokusili hranici překonat.
Hranice mezi Litvou a Běloruskem, 27. listopadu 2021.
Hranice mezi Litvou a Běloruskem, 27. listopadu 2021. | Foto: Reuters

Polská pohraniční stráž v neděli ráno oznámila, že se hranici z Běloruska pokusilo v sobotu nelegálně překročit 125 lidí. Z Minsku mezitím odletěly do Iráku další stovky migrantů.

Mrtvému běženci bylo podle běloruské pohraniční stráže kolem třiceti let a byl "afroasijského" původu. "Za účelem zjištění okolností a příčin smrti byla na místo přivolána vyšetřovací skupina. Provádí se nezbytná vyšetřovací opatření," uvedla dále běloruská stráž podle agentury TASS ve svém prohlášení. Tuto informaci nelze nezávisle ověřit, podotkla agentura DPA.

Zástupce litevské ostrahy hranic prohlásil, že pohraniční služba nemá o "žádné takové události" informace. "Mimochodem, v tom místě, o kterém hovoří Bělorusové, se v poslední době migranti nepokoušeli dostat do Litvy," řekl podle litevské veřejnoprávní stanice LRT Giedrius Mišutis z pohraniční stráže.

Migranti, zejména z Blízkého východu, se v posledních měsících ve zvýšené míře snaží překonat z Běloruska vnější hranice Evropské unie, a to do Polska nebo pobaltských států. Migrační krize se nedávno vyhrotila, když se na běloruské straně hranic s Polskem utábořilo několik tisíc běženců, kteří se podle polských úřadů někdy i za pomoci běloruských bezpečnostních složek pokoušeli překonat hranici. Běloruské úřady později řadu těchto lidí provizorně ubytovaly v logistickém středisku u přechodu Bruzhi-Kuźnica. Varšava nicméně nadále hlásí pokusy o překonání hranic.

V neděli polská pohraniční stráž uvedla, že v sobotu se pokusilo nelegálně překročit hranici z Běloruska 125 lidí. Podle serveru Polsatnews dále tvrdí, že v některých případech se "skupiny několika desítek lidí" pokusily překonat hranici násilím, na polské hlídky údajně létaly kameny a běloruské bezpečnostní jednotky je oslepovaly lasery a stroboskopy. Přejít do Polska se povedlo 17 Iráčanům, kteří byli vráceni zpět na hranici, píše web.

V noci na neděli z Minsku odletělo dalších 418 Iráčanů, napsal běloruský nezávislý server Naša Niva s odvoláním na běloruský televizní kanál Belarus 1, podle něhož to byl už pátý repatriační let, který odvezl migranty zpět do vlasti.

Polsko, pobaltské země a další státy Evropské unie obviňují režim autoritářského lídra Alexandra Lukašenka, že láká migranty z krizových oblastí do Běloruska a pak je posílá k hranicím EU. Minsk se tak podle západních zemí mstí za sankce, které EU na režim uvalila kvůli porušování lidských práv. Běloruská strana podobná obvinění odmítá.

Litevský prezident Gitanas Nauséda v neděli podle agentury Reuters prohlásil, že NATO musí přehodnotit svůj postoj k Bělorusku, jehož armáda se čím dál více integruje s ruskými ozbrojenými silami. Lukašenkův režim a síly, které ho podporují, budou nadále testovat jednotu Západu a jeho schopnost odrážet hybridní útoky, řekl po setkání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Polský premiér Mateusz Morawiecki německé agentuře DPA řekl, že otevření hranic během migrační krize v roce 2015 byla chyba. "Většina unijních zemí, s výjimkou jedné či dvou, rozumí, že nemůžeme vést politiku otevřených dveří a multikulturalismu," prohlásil ministerský předseda. Podle agentury PAP znovu odmítl možnost, že by polským bezpečnostním složkám na hranicích pomáhala evropská pohraniční agentura Frontex.

Video: Situace v táborech pro uprchlíky a migranty na hranicích Běloruska

Situace v táborech na hranicích Běloruska a Polska | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy