Hrůzná noc "na hranici nemožného". Námořník se převrátil s lodí v rozbouřeném oceánu

Video bb Video, bb
4. 8. 2022 13:00
Dvaašedesátiletého Francouze Laurenta Camprubiho uvěznila vlastní loď, která se na hladině rozbouřeného Atlantiku náhle převrátila. Hodiny ubíhaly a námořník měl k dispozici pouze vzduchovou kapsu, která zůstala v jeho člunu. Dramatické chvíle z jeho záchrany zaznamenala kamera pobřežní stráže.
„Na hranici nemožného.“ Námořník musel přežít šestnáct hodin v malé vzduchové kapse. | Video: Reuters

Se svou dvanáctimetrovou lodí vyplul Camprubi z portugalského Lisabonu a směřoval na sever, když ho překvapily divoké vlny. "Nehoda se stala během 15 sekund… Během 15 sekund jsem plul a najednou jsem se převrátil," popisoval později boj o život námořník. Okamžitě po převrácení lodi v pondělí ve 20:23 místního času vyslal nouzový signál.

V tu dobu se nacházel zhruba 23 kilometrů od ostrovů Sisargas nedaleko španělské Galicie. "Problém je, že jsem se nemohl dostat z lodi, která byla plná vody. Bylo tam jen 30 nebo 40 centimetrů vzduchu," popisoval Camprubi dramatické chvíle. 

Španělská pobřežní stráž převrácený člun našla, potápěč bušil na dno, aby zjistil, zda je někdo pod převrácenou lodí živý. Moře bylo rozbouřené a slunce zapadlo, takže záchranný tým připevnil k lodi vztlakové balóny, aby se nepotopila, a vyčkal do rána. 

Druhý den se potápěči dostali ke Camprubimu. Ten se celou noc snažil udržovat polovinu těla venku z vody, aby příliš neprochladl. Nakonec za asistence záchranářů podplaval svoji loď a vynořil se na hladině. Námořník strávil pod lodí šestnáct hodin. Podle potápěčů pobřežní stráže bylo přežití muže "na hranici nemožného", napsal server BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy