Hrůzná noc "na hranici nemožného". Námořník se převrátil s lodí v rozbouřeném oceánu

Video bb Video, bb
4. 8. 2022 13:00
Dvaašedesátiletého Francouze Laurenta Camprubiho uvěznila vlastní loď, která se na hladině rozbouřeného Atlantiku náhle převrátila. Hodiny ubíhaly a námořník měl k dispozici pouze vzduchovou kapsu, která zůstala v jeho člunu. Dramatické chvíle z jeho záchrany zaznamenala kamera pobřežní stráže.
„Na hranici nemožného.“ Námořník musel přežít šestnáct hodin v malé vzduchové kapse. | Video: Reuters

Se svou dvanáctimetrovou lodí vyplul Camprubi z portugalského Lisabonu a směřoval na sever, když ho překvapily divoké vlny. "Nehoda se stala během 15 sekund… Během 15 sekund jsem plul a najednou jsem se převrátil," popisoval později boj o život námořník. Okamžitě po převrácení lodi v pondělí ve 20:23 místního času vyslal nouzový signál.

V tu dobu se nacházel zhruba 23 kilometrů od ostrovů Sisargas nedaleko španělské Galicie. "Problém je, že jsem se nemohl dostat z lodi, která byla plná vody. Bylo tam jen 30 nebo 40 centimetrů vzduchu," popisoval Camprubi dramatické chvíle. 

Španělská pobřežní stráž převrácený člun našla, potápěč bušil na dno, aby zjistil, zda je někdo pod převrácenou lodí živý. Moře bylo rozbouřené a slunce zapadlo, takže záchranný tým připevnil k lodi vztlakové balóny, aby se nepotopila, a vyčkal do rána. 

Druhý den se potápěči dostali ke Camprubimu. Ten se celou noc snažil udržovat polovinu těla venku z vody, aby příliš neprochladl. Nakonec za asistence záchranářů podplaval svoji loď a vynořil se na hladině. Námořník strávil pod lodí šestnáct hodin. Podle potápěčů pobřežní stráže bylo přežití muže "na hranici nemožného", napsal server BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

NATO posílí svou misi KFOR, pokud se zvýší napětí mezi Srbskem a Kosovem

Pokud se zvýší napětí mezi Kosovem a sousedním Srbskem, ke Severoatlantická aliance připravena posílit svou mírovou misi KFOR. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to uvedl po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, se kterým jednal kvůli nedávnému napětí na kosovsko-srbské hranici. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nyní máme v Kosovu významnou misi, vojenskou přítomnost blížící se 4000 vojáků," řekl Stoltenberg. "V případě potřeby přesuneme síly, rozmístíme je tam, kde to bude potřeba, a zvýšíme naši přítomnost. Již jsme zvýšili přítomnost na severu. Jsme připraveni udělat více," dodal.

"Přestože se situace na místě uklidnila, je odpovědností všech stran - zejména představitelů Bělehradu a Prištiny - zabránit opětovné eskalaci," řekl Stoltenberg na společné tiskové konferenci s Vučičem v Bruselu. "Vyzývám všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zdržely se násilí. NATO nadále pozorně sleduje situaci na místě," uvedl generální tajemník. "V případě ohrožení stability je KFOR připravena zasáhnout," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy