Hrůzná noc "na hranici nemožného". Námořník se převrátil s lodí v rozbouřeném oceánu

Video bb Video, bb
4. 8. 2022 13:00
Dvaašedesátiletého Francouze Laurenta Camprubiho uvěznila vlastní loď, která se na hladině rozbouřeného Atlantiku náhle převrátila. Hodiny ubíhaly a námořník měl k dispozici pouze vzduchovou kapsu, která zůstala v jeho člunu. Dramatické chvíle z jeho záchrany zaznamenala kamera pobřežní stráže.
„Na hranici nemožného.“ Námořník musel přežít šestnáct hodin v malé vzduchové kapse. | Video: Reuters

Se svou dvanáctimetrovou lodí vyplul Camprubi z portugalského Lisabonu a směřoval na sever, když ho překvapily divoké vlny. "Nehoda se stala během 15 sekund… Během 15 sekund jsem plul a najednou jsem se převrátil," popisoval později boj o život námořník. Okamžitě po převrácení lodi v pondělí ve 20:23 místního času vyslal nouzový signál.

V tu dobu se nacházel zhruba 23 kilometrů od ostrovů Sisargas nedaleko španělské Galicie. "Problém je, že jsem se nemohl dostat z lodi, která byla plná vody. Bylo tam jen 30 nebo 40 centimetrů vzduchu," popisoval Camprubi dramatické chvíle. 

Španělská pobřežní stráž převrácený člun našla, potápěč bušil na dno, aby zjistil, zda je někdo pod převrácenou lodí živý. Moře bylo rozbouřené a slunce zapadlo, takže záchranný tým připevnil k lodi vztlakové balóny, aby se nepotopila, a vyčkal do rána. 

Druhý den se potápěči dostali ke Camprubimu. Ten se celou noc snažil udržovat polovinu těla venku z vody, aby příliš neprochladl. Nakonec za asistence záchranářů podplaval svoji loď a vynořil se na hladině. Námořník strávil pod lodí šestnáct hodin. Podle potápěčů pobřežní stráže bylo přežití muže "na hranici nemožného", napsal server BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy