Hrůzná noc "na hranici nemožného". Námořník se převrátil s lodí v rozbouřeném oceánu

Video bb Video, bb
4. 8. 2022 13:00
Dvaašedesátiletého Francouze Laurenta Camprubiho uvěznila vlastní loď, která se na hladině rozbouřeného Atlantiku náhle převrátila. Hodiny ubíhaly a námořník měl k dispozici pouze vzduchovou kapsu, která zůstala v jeho člunu. Dramatické chvíle z jeho záchrany zaznamenala kamera pobřežní stráže.
„Na hranici nemožného.“ Námořník musel přežít šestnáct hodin v malé vzduchové kapse. | Video: Reuters

Se svou dvanáctimetrovou lodí vyplul Camprubi z portugalského Lisabonu a směřoval na sever, když ho překvapily divoké vlny. "Nehoda se stala během 15 sekund… Během 15 sekund jsem plul a najednou jsem se převrátil," popisoval později boj o život námořník. Okamžitě po převrácení lodi v pondělí ve 20:23 místního času vyslal nouzový signál.

V tu dobu se nacházel zhruba 23 kilometrů od ostrovů Sisargas nedaleko španělské Galicie. "Problém je, že jsem se nemohl dostat z lodi, která byla plná vody. Bylo tam jen 30 nebo 40 centimetrů vzduchu," popisoval Camprubi dramatické chvíle. 

Španělská pobřežní stráž převrácený člun našla, potápěč bušil na dno, aby zjistil, zda je někdo pod převrácenou lodí živý. Moře bylo rozbouřené a slunce zapadlo, takže záchranný tým připevnil k lodi vztlakové balóny, aby se nepotopila, a vyčkal do rána. 

Druhý den se potápěči dostali ke Camprubimu. Ten se celou noc snažil udržovat polovinu těla venku z vody, aby příliš neprochladl. Nakonec za asistence záchranářů podplaval svoji loď a vynořil se na hladině. Námořník strávil pod lodí šestnáct hodin. Podle potápěčů pobřežní stráže bylo přežití muže "na hranici nemožného", napsal server BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy