Hrůzná noc "na hranici nemožného". Námořník se převrátil s lodí v rozbouřeném oceánu

Video bb Video, bb
4. 8. 2022 13:00
Dvaašedesátiletého Francouze Laurenta Camprubiho uvěznila vlastní loď, která se na hladině rozbouřeného Atlantiku náhle převrátila. Hodiny ubíhaly a námořník měl k dispozici pouze vzduchovou kapsu, která zůstala v jeho člunu. Dramatické chvíle z jeho záchrany zaznamenala kamera pobřežní stráže.
„Na hranici nemožného.“ Námořník musel přežít šestnáct hodin v malé vzduchové kapse. | Video: Reuters

Se svou dvanáctimetrovou lodí vyplul Camprubi z portugalského Lisabonu a směřoval na sever, když ho překvapily divoké vlny. "Nehoda se stala během 15 sekund… Během 15 sekund jsem plul a najednou jsem se převrátil," popisoval později boj o život námořník. Okamžitě po převrácení lodi v pondělí ve 20:23 místního času vyslal nouzový signál.

V tu dobu se nacházel zhruba 23 kilometrů od ostrovů Sisargas nedaleko španělské Galicie. "Problém je, že jsem se nemohl dostat z lodi, která byla plná vody. Bylo tam jen 30 nebo 40 centimetrů vzduchu," popisoval Camprubi dramatické chvíle. 

Španělská pobřežní stráž převrácený člun našla, potápěč bušil na dno, aby zjistil, zda je někdo pod převrácenou lodí živý. Moře bylo rozbouřené a slunce zapadlo, takže záchranný tým připevnil k lodi vztlakové balóny, aby se nepotopila, a vyčkal do rána. 

Druhý den se potápěči dostali ke Camprubimu. Ten se celou noc snažil udržovat polovinu těla venku z vody, aby příliš neprochladl. Nakonec za asistence záchranářů podplaval svoji loď a vynořil se na hladině. Námořník strávil pod lodí šestnáct hodin. Podle potápěčů pobřežní stráže bylo přežití muže "na hranici nemožného", napsal server BBC.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Exploze v americké Indianě poničila 39 domů a zabila nejméně tři lidi

Exploze v Evansville na jihozápadě amerického státu Indiana zabila nejméně tři lidi a poničila 39 domů, z toho 11 objektů je neobyvatelných. Na místě pracuje osm odborných týmů včetně statiků, pyrotechniků a hasičů. Příčina exploze je zatím nejasná, napsala ve čtvrtek agentura AP.

"Možná budou další oběti, ještě jsme nedokončili ohledání místa. Zatím není bezpečné do těch budov vstoupit," uvedl šéf místních hasičů Mike Connelly. Podle něj budou průzkumné a záchranné týmy pokračovat v práci, dokud nebude jasné, že exploze nenarušila přívod plynu a do budov je bezpečné vstoupit.

Starosta Evansville Lloyd Winnecke na svém twitterovém účtu sdílel fotografie z místa výbuchu. Stanici CNN řekl, že je to "otřesný výjev" a zjišťování příčiny bude pravděpodobně nějaký čas trvat. "Viděl jsem nejdřív fotky na internetu, ale když jsem k tomu přišel sám a viděl tu spoušť, byla to rána," řekl Winnecke. Zasaženým rodinám na místě pomáhá americký Červený kříž.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 38 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě kontrolní soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Provoz na části linky A je přerušený od 04:40. Důvodem je nehoda kontrolního vlaku ve stanici Flora, sdělila mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Záchranáři u nehody nezasahovali, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu. Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy