Na hranici Číny a KLDR bylo zemětřesení. Způsobila ho řízená exploze, přiznali Číňané

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 6. 2019 21:03
Dva dnešní podzemní otřesy o síle 1,3 stupně, znamenané na hranicích Číny a Severní Koreje, zřejmě způsobil výbuch v podniku na zpracování kamene. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na čínské úřady.
Čínské město Chun-čchun - ilustrační foto.
Čínské město Chun-čchun - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Epicentrum zemětřesení se podle čínského seizmického střediska nacházelo v okolí dvousettisícového čínského města Chun-čchun, které leží přímo na hranici s KLDR a 50 kilometrů od hranic s Ruskem. Ohnisko bylo na povrchu či těsně pod ním.

Vedení města Chun-čchun v reakci na otřesy uvedlo, že byly způsobeny výbuchem, který provedla čínská pyrotechnická firma pro "zpracovatelské potřeby" v podniku na drcení kamene. Dodala, že exploze nezpůsobila žádné oběti ani hmotné škody.

Zemětřesení v blízkosti hranice Číny s KLDR mohou vyvolat znepokojení kvůli jaderným testům, které Severní Korea v minulosti v této oblasti prováděla.

Informace o dnešních otřesech přišly jen několik dnů před cestou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga do Severní Koreje, která se uskuteční ve čtvrtek a pátek. Jedná se o první návštěvu čínského prezidenta v KLDR od roku 2005. Jedním z témat by měla být denuklearizace Korejského poloostrova.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy