reklama
 
 

Atentát na fotbalisty Dortmundu spáchal burzovní hráč. Na činu chtěl vydělat, doufal v propad akcií

21. 4. 2017
Za útokem na autobus s fotbalisty klubu Borussia Dortmund nestáli podle německé prokuratury pravděpodobně ani islamisté, ani jiní radikálové, ale prostá lidská chamtivost. Policie v Německu zadržela v pátek v souvislosti s atentátem osmadvacetiletého Sergeje W., který má ruské i německé občanství. Ten chtěl podle policie připraveným atentátem způsobit pád akcií klubu Borussia Dortmund. Koupil si předem 15 000 opcí na jeho akcie a po následném propadu ceny chtěl jako držitel opcí vydělat.

Dortmund - Je to překvapivý zvrat.

Brzy po nečekaném teroristickém útoku na fotbalisty známého německého klubu Borussia Dortmund 11. dubna větřila policie hlavně teroristickou linku. Hlavně kvůli dopisu, zanechanému nedaleko místa činu. 

Den po atentátu dokonce zatkla pětadvacetiletého islamistu iráckého původu. O týden později už ale vyšetřovatelé přiznali pochybnosti.

Přímé spojení islamistů s nastražením tří výbušnin do autobusu fotbalistů Borussie Dortmund jim chybělo.  

Byl to spekulant?

V pátek nakonec německá policie zatkla v okolí Tübingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko překvapivého podezřelého, kterého úřady už delší dobu sledovaly, napsal deník Rheinische Post.

Osmadvacetiletý muž s ruským i německým občanstvím, kterého úřady identifikovaly jako Sergeje W., je podle prokuratury velmi pravděpodobným pachatelem útoku z 11. dubna, který měl převážně finanční motiv.  

Podle německé prokuratury Sergej W. svým činem způsobil pád akcií bundesligového klubu Dortmund. V den útoku získal 15 000 takzvaných opcí na akcie klubu se splatností 17. června.

Podle neověřených zpráv měly opce dosahovat hodnoty až 78 000 eur (přes dva miliony korun). Kvůli nákupu opcí si muž vzal dokonce 3. dubna půjčku.

Obchod proběhl na internetu z dortmundského hotelu, odkud autobus s hráči 11. dubna - v den zápasu fotbalové Ligy mistrů s francouzským klubem AS Monako - odjel.

Propad ceny akcií

"Když hráči utrpí při útoku vážná zranění, nebo dokonce zemřou, dá se čekat velký propad ceny akcií," uvedli podle agentury Bloomberg ve svém prohlášení prokurátoři. 

Akcie německého fotbalového klubu Borussia Dortmund skutečně po útoku klesly z 5,738 na 5,421 eura, uvedl server Deutsche Welle.

Pokud cena akcií klesne, držitel prodejních opcí z ní má naopak zisk. 

Zadržený muž pobýval ve stejném hotelu jako hráči Borussie Dortmund od 9. dubna. Ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu.

Při následném výbuchu tří náloží, které atentátník pravděpodobně odpálil na dálku telefonem, utrpěl zranění španělský obránce Borussie Marco Bartra.

Byl převezen do nemocnice a musel podstoupit operaci zápěstí. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel. 

Výbuchy v Dortmundu byly podle policie cíleným útokem na fotbalisty | Video: |  01:09

autor: Adéla Očenášková | 21. 4. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama