Atentát na fotbalisty Dortmundu spáchal burzovní hráč. Na činu chtěl vydělat, doufal v propad akcií

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 4. 2017 11:28
Za útokem na autobus s fotbalisty klubu Borussia Dortmund nestáli podle německé prokuratury pravděpodobně ani islamisté, ani jiní radikálové, ale prostá lidská chamtivost. Policie v Německu zadržela v pátek v souvislosti s atentátem osmadvacetiletého Sergeje W., který má ruské i německé občanství. Ten chtěl podle policie připraveným atentátem způsobit pád akcií klubu Borussia Dortmund. Koupil si předem 15 000 opcí na jeho akcie a po následném propadu ceny chtěl jako držitel opcí vydělat.
Autobus fotbalového klubu Borussia Dortmund těsně po útoku 11.dubna 2017.
Autobus fotbalového klubu Borussia Dortmund těsně po útoku 11.dubna 2017. | Foto: Reuters

Dortmund - Je to překvapivý zvrat.

Brzy po nečekaném teroristickém útoku na fotbalisty známého německého klubu Borussia Dortmund 11. dubna větřila policie hlavně teroristickou linku. Hlavně kvůli dopisu, zanechanému nedaleko místa činu. 

Den po atentátu dokonce zatkla pětadvacetiletého islamistu iráckého původu. O týden později už ale vyšetřovatelé přiznali pochybnosti.

Přímé spojení islamistů s nastražením tří výbušnin do autobusu fotbalistů Borussie Dortmund jim chybělo.  

Byl to spekulant?

V pátek nakonec německá policie zatkla v okolí Tübingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko překvapivého podezřelého, kterého úřady už delší dobu sledovaly, napsal deník Rheinische Post.

Osmadvacetiletý muž s ruským i německým občanstvím, kterého úřady identifikovaly jako Sergeje W., je podle prokuratury velmi pravděpodobným pachatelem útoku z 11. dubna, který měl převážně finanční motiv.  

Podle německé prokuratury Sergej W. svým činem způsobil pád akcií bundesligového klubu Dortmund. V den útoku získal 15 000 takzvaných opcí na akcie klubu se splatností 17. června.

Podle neověřených zpráv měly opce dosahovat hodnoty až 78 000 eur (přes dva miliony korun). Kvůli nákupu opcí si muž vzal dokonce 3. dubna půjčku.

Obchod proběhl na internetu z dortmundského hotelu, odkud autobus s hráči 11. dubna - v den zápasu fotbalové Ligy mistrů s francouzským klubem AS Monako - odjel.

Propad ceny akcií

"Když hráči utrpí při útoku vážná zranění, nebo dokonce zemřou, dá se čekat velký propad ceny akcií," uvedli podle agentury Bloomberg ve svém prohlášení prokurátoři. 

Akcie německého fotbalového klubu Borussia Dortmund skutečně po útoku klesly z 5,738 na 5,421 eura, uvedl server Deutsche Welle.

Pokud cena akcií klesne, držitel prodejních opcí z ní má naopak zisk. 

Zadržený muž pobýval ve stejném hotelu jako hráči Borussie Dortmund od 9. dubna. Ze svého podkrovního pokoje měl výhled na budoucí dějiště atentátu.

Při následném výbuchu tří náloží, které atentátník pravděpodobně odpálil na dálku telefonem, utrpěl zranění španělský obránce Borussie Marco Bartra.

Byl převezen do nemocnice a musel podstoupit operaci zápěstí. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel. 

Výbuchy v Dortmundu byly podle policie cíleným útokem na fotbalisty | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy