Na Floridě demonstrovaly tisíce studentů, chtějí omezit prodej zbraní

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 2. 2018 21:53
Studenti se domáhali mimo jiné zvýšení věkové hranice pro nákup zbraní, o němž uvažuje i prezident Donald Trump.
Studenti napříč USA vyšli ze škol. Chtějí zpřísnit zákony o držení zbraní. | Video: Reuters

Tallahassee - Tisíce studentů dnes dorazily k sídlu floridského zákonodárného shromáždění, aby přesvědčily místní politiky k přijetí přísnějších pravidel pro držení útočných zbraní.

Byli mezi nimi i přeživší střelby ze střední školy v Parklandu, kde minulý týden rukou bývalého studenta Nikolase Cruze zahynulo 17 lidí.

Studenti se domáhali mimo jiné zvýšení věkové hranice pro nákup zbraní, o němž uvažuje i prezident Donald Trump. Místní zákonodárci přislíbili, že zvýšení věku z 18 na 21 let zváží.

Studenti ze střední školy Marjory Stonemanové Douglasové, kde minulý týden jejich bývalý spolužák postřílel 17 lidí, sledují jednání floridského zákonodárného shromáždění
Studenti ze střední školy Marjory Stonemanové Douglasové, kde minulý týden jejich bývalý spolužák postřílel 17 lidí, sledují jednání floridského zákonodárného shromáždění | Foto: Reuters

"Nikolas Cruz měl možnost si koupit útočnou pušku dřív, než si mohl koupit pivo," upozornil dnes na zákony povolující koupi zbraní v mladším věku než konzumaci alkoholu Lorenzo Prado, jeden z přeživších studentů z parklandské školy. "Zákony této země selhaly," dodal podle agentury Reuters.

Stejně jako tisíce dalších studentů dorazil k budově floridského Kongresu, aby přesvědčil politiky o nutnosti změnit situaci.

Účastníci akce přijeli v trikách vyjadřujících účast s oběťmi útoku. "Nezabíjejte naše děti, zabijte NRA," zněl nápis na jednom z řady transparentů, který kritizoval mocnou lobby majitelů zbraní, jež dlouhodobě blokuje snahy o přísnější pravidla prodeje.

Floridský zákonodárný sbor, ovládaný republikány, je dlouhodobě nakloněn volným pravidlům prodeje zbraní.

Předseda Senátu Joe Negron dnes studentům přislíbil, že se zákonodárci "budou zabývat" návrhem na zvýšení věkové hranice pro prodej zbraní na 21 let, odmítl však říci, zda jej on sám či jeho republikáni podpoří.

Demokraté toto opatření vesměs podporují, za což si dnes vysloužili potlesk přítomných studentů.

Jejich zástupci dnes dorazí i do Bílého domu na setkání s prezidentem Trumpem. Ten dal v úterý najevo, že chce zakázat úpravu pušek na automatické zbraně a zvažuje i zmíněné zvýšení věkové hranice. Tato opatření by se mohla stát nejvýraznější úpravou liberálních pravidel pro držení zbraní v USA, která odolávají změnám navzdory mnoha případům masové střelby podobným tomu floridskému.

Video: Střelec zaútočil na diváky koncertu v Las Vegas. Souhrn nejhoršího masakru v USA

Střelec zaútočil na diváky koncertu v Las Vegas. Souhrn nejhoršího masakru střelnou zbraní v dějinách USA | Video: Reuters, Lindsay Lee Padgett, twitter/RancyRima, instagram/vincestagramen
 

Právě se děje

Další zprávy