Na Facebooku verbovali manželky pro Islámský stát. U soudu dostali až pět let vězení

ČTK ČTK
24. 9. 2018 17:19
Španělsko-marocká skupina si vybírala na Facebooku dívky středoškolského vzdělání či nezaměstnané "s romantickou vizí".
Žena bojovníka Islámského státu - ilustrační foto.
Žena bojovníka Islámského státu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Madrid - Pět let vězení dostal v pondělí u soudu v Madridu šéf španělsko-marocké skupiny, která na sociálních sítích verbovala mladé ženy a dívky pro radikály z teroristické organizace Islámský stát (IS). Informoval o tom deník El País. Čtyři ženy, které muži s touto činností pomáhaly, stráví za mřížemi čtyři roky.

Španělská prokuratura požadovala pro šéfa skupiny Yawada Mohameda trest osm let a pro čtyři ženy sedm let vězení. Pětice, která v pondělí předstoupila v Madridu před soud, ale přistoupila na dohodu, takže tresty budou nižší.

Podle obžaloby skupina působila v Maroku a ve španělských enklávách Ceuta a Melilla na severu Afriky. Přes sociální sít Facebook se snažila oslovovat mladé ženy a dívky, včetně nezletilých, z nichž chtěla udělat bojovnice či manželky radikálů z IS v Sýrii a Iráku. Po prvním kontaktu přes Facebook se komunikace s dívkami odehrávala přes aplikaci WhatsApp.

Jedna z obviněných byla zadržena v roce 2014 na hranicích Mellily a Maroka se čtrnáctiletou dívkou, která utekla z domova v Ceutě a která se měla stát manželkou bojovníka IS v Sýrii či Iráku. Tato dívka nyní svědčí u soudu v programu na ochranu svědků.

V soudním spise se uvádí, že skupina si vybírala na sociální síti dívky středoškolského vzdělání či nezaměstnané "s romantickou vizí". Snažila se je přesvědčit o pozitivech islámu a života "pod ochranou Islámského státu". Dvě z žen, které odešly od soudy s trestem čtyři roky vězení, uzavřely virtuální sňatky s džihádisty z IS a chystaly se za nimi odjet do Sýrie a Iráku. Na cestě za nimi je ale policie zatkla.

Příslušníci organizace Islámský stát měli v roce 2014 pod kontrolou značnou část Sýrie a zhruba třetinu Iráku. V jejich řadách bojovala i řada zahraničních radikálů. Irák ohlásil definitivní porážku IS na svém území loni v prosinci, zbytky bojovníků IS se skrývají v pouštní oblasti na hranici mezi Sýrií a Irákem.

Video: Ženy bojovníků IS? Měly se jako šlechta, mohou vychovat další generaci džihádistů, říká Kutilová

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 minutou

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy