Na dně Černého moře vědci objevili desítky vraků, leží tam už od dob osmanské a byzantské říše

ČTK ČTK
25. 10. 2016 7:55
Významný objev našli průzkumníci na dně Černého moře. Tým vedenými britskými experty objevil čtyři desítky vraků z dob osmanské a byzantské říše. Nález experti označují za významný příspěvek ke studiu starověkého a středověkého osídlení břehů Černého moře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva – Vraky 40 lodí z dob osmanské a byzantské říše objevila na dně Černého moře mezinárodní skupina výzkumníků. Projekt průzkumu dna podle ruských médií zorganizovala univerzita v britském Southamptonu. Zbytky lodí byly nalezeny v hloubce 1800 metrů.

Nález experti označují za významný příspěvek ke studiu starověkého a středověkého osídlení břehů Černého moře. Vraky byly objeveny s pomocí moderní technologie trojrozměrného zobrazování, aniž bylo narušeno mořské dno.

Podle šéfa průzkumné expedice Johna Adamse se zbytky lodí dobře zachovaly, protože pohřebiště lodí leží v "mrtvé" zóně Černého moře, kam neproniká světlo a kde je nízká hladina kyslíku.

Expedice byla podle ruské tiskové agentury TASS původně zaměřena na průzkum kolísání hladiny Černého moře a dopad tohoto jevu na osídlení jeho břehů.

 

Právě se děje

Další zprávy