V Řecku uklízejí škody po mohutné bouři, některá místa jsou bez elektřiny

Podívejte se na fotografie z Chalkidiki.
Silná bouře, která přišla po několika horkých dnech, kdy teplota dosahovala téměř čtyřiceti stupňů Celsia, zasáhla poloostrov Chalkidiki na severu Řecka. Poblíž vyznačeného města Nea Mudania zemřeli dva Češi, když se s nimi převrátil autokaravan.
Lidé, kteří na Chalkidiki trávili začátek prázdnin, prudkou změnu počasí nečekali. "Přišlo to doslova zničehonic," popsala britské stanici BBC Emily Kishtoová, která byla osudný den na večírku s rodinou na jedné z pláží.
"Světla na pláži zhasla a propukl chaos. Lidé běhali, křičeli a snažili se dostat z pláže pryč," vylíčila.
Personál hotelu ji i s dětmi ukryl za barem, který se ale kvůli silnému dešti začal rychle plnit vodou.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2019 14:22
Na severořeckém poloostrově Chalkidiki, kde si ve středu silné bouře vyžádaly sedm obětí, včetně dvou Čechů, pokračují s odstraňováním škod. Plně obnoveny dosud nebyly ani dodávky elektřiny, které byly ve čtvrtek ráno přerušené na 80 procentech území. Ministr energetiky Kostis Chatzidakis v pátek řecké televizi Skai řekl, že očekává plné obnovení dodávek elektřiny během několika hodin.

Do postižených oblastí na Chalkidiki vyrazili už ve čtvrtek státní inspektoři, kteří sčítají škody. Vyčíslení škod má na starosti ministerstvo vnitra a zemědělství. Vláda už ve čtvrtek oznámila, že do postižených regionů pošle nouzovou pomoc 500 tisíc eur (asi 12,7 milionu korun).

Neštěstí je první krizovou situací pro vládu premiéra Kyriakose Mitsotakise, která se ujala úřadu tento týden.

Letní bouře nejsou na severu Řecka neobvyklé, ta středeční ale byla podle meteorologů výjimečná. Šlo o takzvanou supercelu, tedy specifický typ bouře provázené často intenzivními elektrickými výboji blesků, silným přívalovým deštěm a krupobitím, někdy s kroupami velikosti až tenisových míčků. Častější než v Evropě je výskyt těchto bouří v USA. Nejnebezpečnějším projevem supercel jsou silná tornáda.

Rychlost větru v některých místech při bouři na Chalkidiki přesahovala 100 kilometrů za hodinu. Vichr převracel auta, vyvracel stromy z kořenů a strhával zábradlí balkonů i části střech.

Podobně silná bouře postihla střední a severní Řecko v červenci 1983, kdy zemřelo v oblasti Soluně a Kavaly devět lidí.

Ve středu zemřelo na poloostrově Chalkidiki sedm lidí, z toho šest zahraničních turistů, a tři desítky dalších skončily v nemocnici. Mezi mrtvými byli i čeští manželé, jejichž karavan se ve vichru převrátil v letovisku Sozopoli.

Ruský turista s dvouletým synem zemřeli v letovisku Nea Potidea, když na ně spadl strom, a Rumunku a její osmileté dítě zabila část padající střechy restaurace. Další obětí se stal starší místní rybář.

Na sociálních sítích se v pátek objevilo video, na němž je dronem zachycena postižená oblast.

Záběry z dronu, který natočil oblast na Chalkidiki v Řecku zničenou bouří. | Video: Youtube.com / Press TV
 

Právě se děje

Další zprávy