Na březích sibiřského jezera zuří bitva o zázračné korýše

ČTK ČTK
19. 9. 2014 8:18
Pytláci se rvou se strážci přírody o žábronožky solné - patnáctimilimetrové živočichy, kteří prý mají úžasné léčivé i kosmetické účinky.
Těžká vojenská technika pomůže i ohroženým žábronožkám
Těžká vojenská technika pomůže i ohroženým žábronožkám | Foto: Web Na Plachtě

Moskva - Hotová bitva mezi strážci přírody a pytláky se podle ruských médií odehrává na březích slaného sibiřského jezera, jehož voda, písek, bahno a hlavně drobní živočichové mají prý úžasné léčivé i kosmetické účinky.

Největší rvačka je o drobné slanovodní korýše, kteří údajně fungují "docela jako botox". V Česku se žábronožka solná používá hlavně jako krmení pro akvarijní rybičky, v sibiřském jezeře ale prý žije mnohem vzácnější odrůda, a tak jsou pytláci ochotni riskovat i osm let za mřížemi.

Místní úřady v Novosibirské oblasti zajistily patnáctimilimetrovým korýšům v jezeře Gorkoje ozbrojenou ochranu a motorizované hlídky 24 hodin denně, uvedl server newsru.com.

Hlídky podle náčelníka Jurije Marčenka už překazily několik pytláckých pokusů, jednu bandu dokonce zadržely už s metrákem žábronožek. Pytláky předali policii.

Podle místní televize NSK jezero před dvanácti lety málem zaniklo, když ziskuchtivci těžili přírodní bohatství plnými kamiony, než se na obranu léčivých vod postavili místní - s klacky a lopatami v rukou, jak na tehdejší rvačky zavzpomínala starostka Polina Paninová. Úřady nakonec jezero prohlásily za chráněnou oblast a výlovy korýšů a těžbu bahna zakázaly.

Tisíce rublů za pytel

Jenže nedá žádnou velkou práci sesbírat pytel žábronožek, za který se na černém trhu platí tisíce rublů, a tak se pytláci sjíždějí "jako mouchy na med" a jezero je nutné nepřetržitě střežit.

Krémy z korýšů, kteří přežili dinosaury, údajně zmírňují negativní následky infračerveného a ultrafialového záření a zabraňují předčasnému stárnutí. Účinky jsou prý podobné jako vstřikování injekcí botoxu při vyhlazování vrásek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Tortorella skončil po šesti letech jako trenér hokejistů Columbusu

Hokejové kluby Columbus a Arizona se po skončení základní části NHL a marné snaze dostat se do play off rozhodly ke změně trenéra. V Columbusu skončil po šestiletém angažmá John Tortorella, tým Coyotes už do nové sezony nepovede Rick Tocchet, který na střídačce Arizony strávil čtyři roky.

Vedení Blue Jackets den po zápase s Detroitem oznámilo, že po vzájemné dohodě s Tortorellou neprodlouží smlouvu. Dvaašedesátiletý kouč dovedl po svém příchodu Columbus čtyřikrát za sebou do play off, v prvních 15 sezonách od vzniku klubu přitom tým do vyřazovacích bojů prošel jen dvakrát.

Letos se mužstvu nedařilo a od posledního místa v Centrální divizi ho nemohla zachránit ani závěrečná výhra 5:4 v prodloužení nad Detroitem. Do bojů o Stanleyův pohár nepostoupil Columbus poprvé od roku 2016.

Tortorella nasbíral během 20 sezon v NHL 673 vítězství, což z něj dělá nejúspěšnějšího amerického trenéra ligy. V roce 2004 dovedl Tampu Bay k zisku titulu, působil i v New York Rangers a ve Vancouveru.

O pět let mladší Tocchet dovedl Arizonu v Západní divizi na 5. místo. "Po setkání s Rickem jsme se dohodli, že změna kouče je v nejlepším zájmu klubu," uvedl generální manažer Bill Armstrong. Za čtyři roky pod Tocchetovým vedením prošli "Kojoti" do bojů o Stanley Cup jen loni.

před 1 hodinou

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou hořelo, škoda je 4 miliony

V areálu slévárny v Týnci nad Sázavou na Benešovsku v neděli hořelo, škoda činí čtyři miliony korun. Příčinou vzniku požáru byla technická závada na transformátoru, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Hasiči doporučili lidem v okolí, aby omezili větrání. Únik oleje z transformátoru do okolí hasiči nezaznamenali.

K požáru olejového transformátoru hasiči vyjížděli před 12.00, "Po příjezdu rozhodl velitel zásahu o vyhlášení druhého stupně poplachu a zároveň požádal o vyslání dalších hasičských jednotek, neboť plameny ohrožovaly sousední transformátor a střechu elektrorozvodny," popsal situaci mluvčí.

Na místo byli přivoláni i specialisté z chemické laboratoře hasičů. "Únik transformátorového oleje však nebyl zaznamenán. Toto by měl následně potvrdit rozbor vzorků odebraných nejen přímo v místě požáru, ale také z nádrží v čistírně i z řeky Sázavy," sdělil mluvčí.

"Po ochlazení objektu byla rozvodna odvětrána přetlakovým ventilátorem a zkontrolována opakovaným měřením termokamerou," oznámil Gabriel. Po 14.00 už na místě zůstali kvůli dohledu jen místní dobrovolní hasiči, o šest hodin později si po závěrečném průzkumu objekt převzal zástupce firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy