Na březích sibiřského jezera zuří bitva o zázračné korýše

ČTK ČTK
19. 9. 2014 8:18
Pytláci se rvou se strážci přírody o žábronožky solné - patnáctimilimetrové živočichy, kteří prý mají úžasné léčivé i kosmetické účinky.
Těžká vojenská technika pomůže i ohroženým žábronožkám
Těžká vojenská technika pomůže i ohroženým žábronožkám | Foto: Web Na Plachtě

Moskva - Hotová bitva mezi strážci přírody a pytláky se podle ruských médií odehrává na březích slaného sibiřského jezera, jehož voda, písek, bahno a hlavně drobní živočichové mají prý úžasné léčivé i kosmetické účinky.

Největší rvačka je o drobné slanovodní korýše, kteří údajně fungují "docela jako botox". V Česku se žábronožka solná používá hlavně jako krmení pro akvarijní rybičky, v sibiřském jezeře ale prý žije mnohem vzácnější odrůda, a tak jsou pytláci ochotni riskovat i osm let za mřížemi.

Místní úřady v Novosibirské oblasti zajistily patnáctimilimetrovým korýšům v jezeře Gorkoje ozbrojenou ochranu a motorizované hlídky 24 hodin denně, uvedl server newsru.com.

Hlídky podle náčelníka Jurije Marčenka už překazily několik pytláckých pokusů, jednu bandu dokonce zadržely už s metrákem žábronožek. Pytláky předali policii.

Podle místní televize NSK jezero před dvanácti lety málem zaniklo, když ziskuchtivci těžili přírodní bohatství plnými kamiony, než se na obranu léčivých vod postavili místní - s klacky a lopatami v rukou, jak na tehdejší rvačky zavzpomínala starostka Polina Paninová. Úřady nakonec jezero prohlásily za chráněnou oblast a výlovy korýšů a těžbu bahna zakázaly.

Tisíce rublů za pytel

Jenže nedá žádnou velkou práci sesbírat pytel žábronožek, za který se na černém trhu platí tisíce rublů, a tak se pytláci sjíždějí "jako mouchy na med" a jezero je nutné nepřetržitě střežit.

Krémy z korýšů, kteří přežili dinosaury, údajně zmírňují negativní následky infračerveného a ultrafialového záření a zabraňují předčasnému stárnutí. Účinky jsou prý podobné jako vstřikování injekcí botoxu při vyhlazování vrásek.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy